Jest ekspertyza dot. stanu fortepianu Akademii Muzycznej, który spadł z windy

Akademia Muzyczna w Poznaniu wydała kolejne oświadczenie w sprawie uszkodzenia fortepianu Steinway&Sons. Instrument został sprawdzony przez techników koncertowych, którzy wydali ekspertyzę oceniającą straty po jego wypadku z windy transportowej.

 

O sprawie pisaliśmy w poniedziałek, 13 czerwca, na naszym portalu. Fortepian koncertowy w auli Akademii Muzycznej został zniszczony, gdy spadł z windy towarowej służącej do transportu instrumentów na scenę. W Internecie pojawiło się nagranie, na którym widać całe zdarzenie. Można je obejrzeć tutaj.

Poprosiliśmy uczelnię o komentarz do sprawy, a ta w odpowiedzi wskazała, że trwają prace komisji, jaką powołano w celu ustalenia okoliczności zdarzenia oraz drugiej, która miała sporządzić stan instrumentu.

Dziś otrzymaliśmy kolejne oświadczenie po zakończeniu prac tej drugiej. Jak przekazano, we wtorek, 14 czerwca, instrument został sprawdzony przez techników koncertowych, z których dwóch posiada dyplomy i certyfikaty firmy Steinway&Sons w Hamburgu i Steinway Academy.

Uszkodzony fortepian Steinway&Sons (model D-274, nr 608591) został szczegółowo sprawdzony. Komisja wydała ekspertyzę, która napawa optymizmem uczelnię, studentów, pracowników i innych muzyków. Okazuje się, że instrument może jeszcze służyć muzykom i słuchaczom.

„Obecnie fortepian jest sprawny mechanicznie, zachowuje stabilność stroju i po wymianie pedałów, sztyftów oraz zaprawek lakierniczych będzie nadawał się do użytkowania, jest w pełni wartościowym instrumentem” – napisano w ekspertyzie

Koszt naprawy oszacowano na ok. 10 tysięcy złotych.

Jednocześnie cały czas trwają prace Komisji ds. Wypadku przy obsłudze windy technicznej.