Zapatrzeni w telefony zagrażają sobie i innym – ZTM przypomina pasażerom o zasadach bezpieczeństwa

Rozmowa przez komunikator internetowy, ciekawy artykuł, interesujące zdjęcia, wybieranie idealnej piosenki – wpatrywanie się w telefon ma wiele powodów, ale czy na pewno są one wystarczające, by zapominać o zasadach bezpieczeństwa? Zarząd Transportu Miejskiego przypomina o istotnym aspekcie korzystania z transportu publicznego i jego infrastruktury.

 

Przeglądanie telefonu w autobusie lub tramwaju jest powszechnym zjawiskiem. Zasłuchani w muzyce, z słuchawkami na uszach, zafascynowani rozmową przez komunikator internetowy czy czytając wiadomości pasażerowie nie zawsze widzą co dzieje się wokół nich i… przegapiają swój przystanek lub nie ustępują miejsca osobie, która go potrzebuje, np. kobieta w ciąży.

ZTM zwraca jednak uwagę na to, że konsekwencje wpatrywania się w telefon są jeszcze poważniejsze, gdy robi się to wsiadając lub wysiadając z pojazdu komunikacji zbiorowej lub w czasie poruszania się w pojeździe.

W ubiegłym roku MPK Poznań rozpoczęło intensywną kampanię „Rozejrzyj się i żyj”, w której zwracano uwagę m.in. na wchodzenie na torowisko bez upewnienia się, że to bezpieczne. Teraz ZTM Poznań w ramach cyklu „Warto jeździć z kulturą” przypomina o tym, by zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych podczas korzystania z pojazdów transportu zbiorowego.

Zapatrzeni w ekrany telefonów pasażerowie mogą np. potknąć się, przewrócić czy zderzyć z inną osobą robiąc przy tym krzywdę sobie i innym. Spółka apeluje, by choć na moment podnieść głowę znad ekranu i zorientować się w sytuacji wokół.

„Pamiętajmy, że zawsze warto mieć pod kontrolą otaczającą rzeczywistość, podnieść głowę znad smartfona, rozejrzeć się słuchając muzyki – nie ryzykować własnego zdrowia lub życia poprzez nieuwagę.” – przypomina ZTM Poznań