Jubileuszowa edycja Pyrkonu przyciągnęła tłumy. Zdjęcia z 20. odsłony festiwalu

Przez trzy dni Poznań znów był stolicą świata fantastyki. Po pandemicznej przerwie Pyrkon powrócił, by świętować swój jubileusz, czyli 20. edycję festiwalu.

 

Choć weekend okazał się być wyjątkowo upalny to nie zniechęciło to miłośników fantastyki do udziału w Pyrkonie. W tym roku odbyła się jubileuszowa, bo 20. już edycja wydarzenia. Świętowanie miało odbyć się już 2 lata temu, w 2020 roku, jednak z uwagi na pandemię, organizacja wydarzenia w pełnym wymiarze możliwa była dopiero teraz.

Organizatorzy nie zdecydowali się na organizację noclegu dla uczestników w halach MTP, jak to miało miejsce w poprzednich latach. Powodem były przede wszystkim kwestie bezpieczeństwa epidemiologicznego, a także chęć wykorzystania w pełni dostępnego miejsca na rzecz festiwalowych atrakcji. Oznaczało to, że w mieście przez 3 dni można było spotkać jeszcze więcej niż zwykle… elfów, czarnoksiężników, bohaterów komiksów czy filmów, smoków i innych ciekawych postaci, ponieważ uczestnicy codziennie dojeżdżali na miejsce wydarzenia.

W programie trzydniowego wydarzenia znalazły się m.in. spotkania z autorami komiksów, książek, gier i RPG, a także szereg prelekcji podzielonych na bloki tematyczne. Przygotowano także specjalne strefy: manga i anime, fabularną, gaming i cosplay, prototypów gier planszowych, fantastycznych wiosek, wystaw oraz festiwalową.

W ramach tegorocznej edycji Pyrkonu odbyło się również kino plenerowe, a także koncerty i konkursy z nagrodami. Dla najmłodszych uczestników przygotowano strefę dziecięcą z sesjami fabularnymi, warsztatami rękodzielniczymi, zabawą przy muzyce i pokazami laboratoryjnymi.

Nie zabrakło tradycyjnego konkursu cosplay, na najlepsze przebranie ze świata szeroko rozumianej fantastyki.

Frekwencja dopisała, co ucieszyło organizatorów, którzy podczas tegorocznej edycji ogłosili już datę kolejnej, która odbędzie się w dniach 16-18 czerwca 2023 roku.