Od jutra zmiany dla obywateli Ukrainy ubiegających się o numer PESEL

Od jutra obywatele Ukrainy chcący wyrobić numer PESEL będą mogli korzystać z punktu w budynku Urzędu Miasta przy ul. Libelta. Jeszcze przed długim weekendem Miasto zamknęło punkt w Galerii Malta.

 

By usprawnić obsługę obywateli z Ukrainy w czasie największego napływu uchodźców do Polski, Miasto Poznań uruchomiło dodatkowy punkt obsługi w Galerii Malta. Dzięki temu można było obsłużyć dziennie znacznie więcej osób niż jedynie w urzędzie.

Z uwagi jednak na zmniejszone zainteresowanie i mniejszą liczbę wydawanych numerów PESEL, podjęto decyzję, by od 16 czerwca zlikwidować obsługę w galerii. Jak przyznał Bartosz Pelczarski, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych UMP, w ostatnich tygodniach wydawanych jest ok. stu numerów dziennie. Oznacza to, że obsługa w budynku urzędu miasta będzie wystarczająca. Jednocześnie dyrektor zaznacza, że w przypadku zdarzeń na terytorium Ukrainy, które zwiększyłyby napływ uchodźców, punkt w Galerii Malta zostanie ponownie otwarty.

Obywatele Ukrainy chcący uzyskać numer PESEL od 21 czerwca mogą zgłaszać się do Urzędu Miasta przy ul. Libelta 16, w godzinach pracy urzędu, czyli od 7:30 do 17:00 w poniedziałki oraz od 7:30 do 15:30 od wtorku do piątku.

By uzyskać numer PESEL konieczna jest wcześniejsza rezerwacja wizyty – online na stronie urzędu lub telefonicznie dzwoniąc pod numer miejskiej infolinii Poznań Kontakt: 61 646 33 44.

Przy rejestracji trzeba podać numer telefonu oraz wybrać termin i godzinę. Na podany numer wysłane zostanie potwierdzenie rezerwacji wizyty wraz z jej numerem. Na jednej rezerwacji jedna osoba dorosła może wyrobić także numery PESEL na dwójki dzieci. W przypadku większej liczby dzieci, należy zrobić więcej rezerwacji.

W budynku urzędu, przy stanowiskach obsługi dostępny będzie fotograf, z którego usług można skorzystać bezpłatnie.

Do tej pory w Poznaniu przyjęto ok. 30 tysięcy wniosków o nadanie numeru PESEL.