Ostatni dzwonek przed ostatnim dzwonkiem – kontrole sanepidu w miejscach wypoczynku dla dzieci i młodzieży

Już za kilka dni w szkołach zabrzmi ostatni dzwonek i rozpoczną się tegoroczne wakacje letnie. Dla wielu uczniów oznacza to wyjazd na wakacje – czy to z rodzicami czy w ramach zorganizowanych turnusów dla dzieci i młodzieży. Pracownicy powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych prowadzą wzmożone kontrole obiektów noclegowych, by wypoczynek był przyjemny i bezpieczny.

 

Trwające kontrole dotyczą obiektów noclegowych zarówno całorocznych jak i sezonowych. Szczególną uwagę pracownicy sanepidu przywiązują do tych przeznaczonych na wypoczynek dzieci i młodzieży.

Sprawdzane są m.in. warunki zakwaterowania, w tym np. odstęp między łóżkami, stan techniczny mebli i wyposażenia, mikroklimat pomieszczeń czy wskaźnik powierzchni na jednego uczestnika. W pomieszczeniach higieniczno-sanitarnych kontrola dotyczy m.in. stanu technicznego pomieszczeń i wyposażenia, standardów dostępności do urządzeń sanitarnych czy też zapewnienie ciepłej i zimnej wody.

Dużo uwagi poświęca się też warunkom do uprawiania sportu takim jak np. boiska, place zabaw czy place rekreacyjne, pod kątem zarówno stanu technicznego nawierzchni jak i sanitarno-technicznego urządzeń.

Na terenie obiektów sprawdzany jest stan nawierzchni przejść i dróg, ogrodzenia, zabezpieczenie otworów kanalizacyjnych, studzienek czy też zabezpieczenie piaskownic przed zanieczyszczeniami zwierzęcymi.

Kontrole będą przeprowadzane także w czasie wakacji, podczas trwania wypoczynku letniego.