Ostatnie dni do premiery. Widowisko „Orzeł i Krzyż” ponownie w Murowanej Goślinie

Spektakularne przedstawienia o dziejach naszego narodu powracają do Murowanej Gośliny. Już tylko kilka dni dzieli nas od premiery tegorocznego cyklu nocnych widowisk „Orzeł i Krzyż”. Miejscowość położoną blisko 20 kilometrów od Poznania, co roku odwiedza kilkanaście tysięcy osób, by doświadczyć spektakularnego show przygotowanego przez 300 aktorów! Rok 2022 to aż osiem spektakli, odbywających się w każdy piątek i sobotę od 24 czerwca do 16 lipca. Przedstawienia rozpoczynają się tuż po zachodzie słońca, w okolicy godz. 21:30. Ostanie bilety na premierowy weekend są jeszcze dostępne!

Widowiska „Orzeł i Krzyż” to rozrywka dedykowana całym rodzinom. Od kilku lat spektakle o historii Polski edukują, a także dostarczają porcję solidnej rozrywki dla widzów w każdym wieku. Przewodnikiem po dziejach Polski jest Stańczyk, błazen zatroskany losami ojczyzny. W ciągu 1,5 godziny przeprowadzi nas przez dobrze znane legendy (o królu Popielu), pozwoli zanurzyć się w świat baśni (O królu Kraku i Smoku Wawelskim) i pomoże zrozumieć najbardziej kluczowe fakty historyczne, jak Chrzest Polski, Bitwa Pod Grunwaldem czy powstanie Solidarności. Oprócz Stańczyka, każdego dnia na scenie zobaczymy ponad 300 aktorów, którzy wcielą się w 1500 postaci.

Każdy z aktorów uczestniczących w widowisku odgrywa od 5 do 10 ról – zdradza nam Michał Motyl, koordynator działań marketingowych, od lat wolontariusz przy Parku Dzieje. W każdej scenie wcielają się w inną postać. Ze względu na intensywność widowiska, jest to możliwe tylko dzięki sprawnej organizacji pracy za kulisami. Tutaj ważna jest współpraca wszystkich zaangażowanych, by jak najszybciej aktora przygotować do kolejnej roli

 

Wolontariuszom towarzyszą profesjonalni akrobaci i zwierzęta, a całość wzbogaca zjawiskowa scenografia. Ogromną rolę w spektaklu odgrywają mappingi, pokazy świetlne i pirotechnika. Przygotowania do spektaklu trwają od kilku miesięcy. Przed nami ostatnie próby generalne. Większość z nich odbywa się po zmroku, by możliwe było dokładne zaprogramowanie wszystkich efektów specjalnych, do których ekipa techniczna wykorzystuje kilkaset lamp i reflektorów. Czas spędzony na próbach sprzyja integracji lokalnej (i nie tylko!) społeczności. 

Co roku dołączają do nas nowe osoby, jest też kilku aktorów i aktorek, które grają w przedstawieniu od pierwszej edycji. Wśród zaangażowanych przeważają mieszkańcy Murowanej Gośliny i okolicznych miejscowości, coraz częściej dołączają też do nas osoby z innych części Polski. Wymaga to od nich dużo poświęceń, ale chęć bycia częścią widowiska na szczęście wygrywa – opowiada Stefan Ogorzałek, koordynator wolontariatu w Stowarzyszeniu Dzieje

Areną widowiska jest Park Dzieje, pierwszy w Polsce historyczny park tematyczny, wzorowany na „Puy du Fou” – jednej z największych atrakcji turystycznych Francji. Widzowie przez cały dzień mogą skorzystać z dodatkowych atrakcji, które oferuje park. Wśród nich znajdziemy m.in. mini zoo, pokazy sokolnicze, historyczne gry i konkursy prowadzone przez animatorów oraz krótkie widowiska o Powstaniu Wielkopolskim czy średniowieczną opowieść pt. „Zawisza Czarny”.

Spektakle w Parku Dzieje do tej pory zobaczyło 68 tysięcy widzów. Cała seria wydarzeń „Orzeł i Krzyż” w Parku Dzieje jest realizowana we współpracy z Narodowym Centrum Kultury przy dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Sponsorem głównym jest Enea.

Miejsce: Murowana Goślina, Park Dzieje

Terminy: 24, 25 czerwca 1, 2, 8, 9, 15, 16 lipca g. 21.30

Czas trwania: Ok. 1,5 godziny

Aktorzy: 300 wolontariuszy

Bilety i dojazd: informacja na www.ParkDzieje.pl

  • Do Parku Dzieje można dojechać z Poznania pociągiem „Orzeł” (stacja Zielone Wzgórza, ok. 450 m od terenu parku) obsługiwanym przez Koleje Wielkopolskie. Pociąg powrotny do Poznania odjeżdża 30 minut po zakończeniu widowiska. 

  • Dla dojeżdżających samochodami dostępny jest darmowy parking.