STUKOT ’56, czyli kto i jak prezentuje dziś wartości, o które walczono podczas Poznańskiego Czerwca

Już za tydzień obchodzona będzie kolejna rocznica wydarzeń Poznańskiego Czerwca. W tym roku po raz pierwszy w dzień przed obchodami zostaną przyznane nagrody – STUKOT ’56. Mają one być wyróżnieniem dla osób, które poprzez swoje dokonania prezentują wartości, w imię których protestowano 66 lat temu. Nazwa nagrody nie jest przypadkowa.

 

Wydarzenia Poznańskiego Czerwca wpłynęły na historię nie tylko miasta i Polski. Miały znaczenie międzynarodowe, będąc impulsem do podobnych zrywów także poza polskimi granicami. Było to jedno najistotniejszych, a zarazem najtragiczniejszych powstań robotniczych po II wojnie światowej, którego konsekwencje uczestnicy odczuwali jeszcze przez wiele lat.

W tym roku Miasto Poznań poza przypomnieniem o wydarzeniach sprzed 66 lat i ich bohaterach chce także uhonorować tych, którzy obecnie upowszechniają i świadczą o wartościach, o które wówczas walczono.

Nagrody „STUKOT’56” zostaną przyznane po raz pierwszy. Nazwa nie jest przypadkowa – to właśnie stukot drewniaków na bruku słychać było, gdy robotnicy przemaszerowali do centrum w proteście podczas „Czarnego Czwartku”. Statuetka także będzie miała kształt popularnego obuwia.

Do kogo trafią nagrody? Zostaną nimi wyróżnione osoby lub instytucje, które swoimi działaniami i dokonaniami są dziś żywym świadectwem wartości, o które walczono podczas Poznańskiego Czerwca. To także sposób upamiętnienia bohaterów tamtych wydarzeń – dowód na to, że ich działania miały istotne znaczenie dla kolejnych pokoleń.

Nagroda zostanie przyznana w trzech kategoriach, które nawiązują do haseł robotniczego zrywu:

– „O Boga” – dla walczących i zasłużonych w walce o wolność religijną
– „Za wolność” – dla walczących i zasłużonych w walce o wolność
– „Prawo i chleb” – dla walczących i zasłużonych w walce o godność potrzebujących

Kandydatów do nagrody mogą zgłaszać osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, organizacje oraz instytucje.

Organizatorem konkursu jest Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, a partnerami: Miasto Poznań, Grupa MTP, H.Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych, Fundacja Agencji Rozwoju Przemysłu. Konkurs odbywa się pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich.

Laureaci zostaną wybrani przez Kapitułę Konkursową. Uroczysta gala, podczas której zostaną wręczone statuetki odbędzie się 27 czerwca w Iglicy Międzynarodowych Targów Poznańskich.