“Drogal”, czyli pomysł na promocję miasta w poznańskim stylu

Murale coraz częściej ozdabiają polskie ulice. Nikt nie powinien być już zdziwiony widząc ten rodzaj malarstwa ściennego wpisujący się w miejski krajobraz. Tego typu inicjatywy mogą nie tylko przyciągać aspektami wizualnymi, ale również nieść za sobą wartość edukacyjną. Taką funkcję ma pełnić nowy projekt promujący miasto, który powstał na poznańskiej Wartostradzie. O szczegółach pomysłu w programie “Hej Poznań” opowiadał przedstawiciel Urzędu Miasta Poznania, Cezary Tyliński.

W Poznaniu powstał pierwszy w Polsce “drogal”, czyli mural namalowany na drodze. Projekt pełni głównie funkcję promocji stolicy województwa wielkopolskiego. Powstał na Ratajach, przy moście Rocha i od niedawna urozmaica mieszkańcom spacery oraz rowerowe przejażdżki.

Przyświeca nam hasło Wartostrada łączy fyrtle”

opowiada Cezary Tyliński

Czym tak naprawdę jest nowopowstały “drogal”? Jest to mural ukazujący Poznań w bardzo nowoczesny sposób. Na odcinku Wartostrady można dostrzec charakterystyczne obiekty z całej okolicy. Swoich przedstawicieli mają tu wszystkie czterdzieści dwa fyrtle. Każdemu z rysunków towarzyszy ciekawostka.

“Możemy dowiedzieć się jaka jest głębokość jeziora Kierskiego, ile wynosi średnica Areny na Łazarzu, czy też jak długi jest wóz strażacki Ochotniczej Straży Pożarnej na Krzesinach” 

 opisuje gość programu “Hej Poznań”.

Chodzi głównie o zebranie “wizytówek” wszystkich poznańskich osiedli w jedno miejsce. Każde z nich jest na swój sposób inne, co pokazać ma właśnie ta inicjatywa. Projekt ma sporą wartość edukacyjną – ukazuje w przystępny sposób miejskie obiekty. Pozwala rozszerzyć wiedzę na ich temat, a także budować wśród młodszej części społeczeństwa świadomość o miejscu, w którym żyją. A to wszystko podczas niedzielnego spacerku!