Mistrzostwa Świata 2022 – co nowego?

W tym roku mundial w Katarze w ostatni raz odbędzie się między 32 drużynami. Od 2026 roku wśród uczestników turnieju będą jednocześnie już 48 najlepszych drużyn na świecie. Jednocześnie Mistrzostwa Świata 2022 są pierwszymi, które odbywają się nie latem, ale na przełomie listopada i grudnia. Organizacja potwierdziła na swojej oficjalnej stronie internetowej, że innowacja będzie testowana już na Mistrzostwach Świata w 2022 roku.

Ponieważ Mistrzostwa Świata 2022 odbywają się w środku sezonu zasadniczego, Rada FIFA postanowiła podjąć decyzje, które powinny odciążyć graczy. To również wskazuje na bardzo ważne zmiany, które z pewnością wpłyną na stawki w serwisach typu ggbet apk — teraz główni trenerzy uczestników będą mieli większe pole manewru. Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej wprowadziła również półautomatyczny system wykrywania spalonego. System automatycznie określa położenie piłki i tworzy trójwymiarowe modele pozycji zawodników. Więcej o zmianach poniżej.

Od 14 czerwca znamy już wszystkich uczestników Mistrzostw Świata 2022 w Katarze. Na podstawie wyników selekcji i losowania utworzono następujące grupy:

  • Grupa A: Ekwador, Senegal, Holandia, Katar.
  • Grupa B: Anglia, Iran, USA, Walia
  • Grupa C: Argentyna, Arabia Saudyjska, Meksyk, Polska
  • Grupa D: Francja, Australia, Dania, Tunezja
  • Grupa E: Hiszpania, Kostaryka, Niemcy, Japonia
  • Grupa F: Belgia, Kanada, Maroko, Chorwacja
  • Grupa G: Brazylia, Serbia, Szwajcaria, Kamerun
  • Grupa H: Portugalia, Ghana, Urugwaj, Korea Południowa

Oficjalna strona organizacji informuje, że FIFA zwiększyła liczbę piłkarzy, których można zaliczyć do składu. Rozszerzona lista drużyn narodowych może teraz obejmować 55 zawodników z 35. W ostatnim składzie zmieniła się również liczba graczy z 26 do 23. Na ławce podczas meczu może znajdować się maksymalnie 26 osób: 15 zawodników i 11 sztabów przynajmniej jeden musi być lekarzem, dlatego w Katarze złote medale otrzymają o trzech graczy więcej niż zwykle.

FIFA wprowadziła system półautomatycznego wykrywania spalonego. Organizacja potwierdziła na swojej oficjalnej stronie internetowej, że innowacja będzie testowana już na Mistrzostwach Świata 2022 w Katarze. Zakłada się, że w oficjalnej piłce turnieju zostanie zainstalowany specjalny chip. „Nowa technologia wykorzystuje 12 specjalnych kamer zainstalowanych pod dachem stadionu do śledzenia piłki. Uwzględnia również 29 punktów ciała każdego gracza, śledząc jego dokładną pozycję na boisku 50 razy na sekundę. Te 29 punktów obejmuje wszystkie części ciała i kończyny, które są istotne dla określenia spalonych”, – napisała służba prasowa FIFA.

Sędziowie systemu VAR będą automatycznie otrzymywać powiadomienia o pozycji zawodników na boisku. Następnie asystenci wideo sami sprawdzą ten moment i zgłoszą się do arbitra głównego. Proces ustalania poza grą zajmie kilka sekund. Planowane jest również wyświetlanie momentów spalonych na ekranach stadionów, aby publiczność mogła zobaczyć moment naruszenia przepisów. Wcześniej prezes FIFA Gianni Infantino powiedział, że system był testowany na Klubowych Mistrzostwach Świata i pokazał się bardzo dobrze. Infantino zauważył, że wszyscy w FIFA byli zadowoleni z wykorzystania tej nowej technologii.

Mistrzostwa Świata 2022 odbędą się od 21 listopada do 18 grudnia. Jednocześnie drużyny muszą sformować ostateczną listę graczy na wyjazd do Kataru nie później niż 13 listopada. Losowanie fazy grupowej odbyło się 1 kwietnia. Dodajemy, że panującym mistrzem świata jest Francja.