Upał potrafi być niebezpieczny. O czym pamiętać, by go przetrwać?

Do Poznania dotarła fala upałów, które pozostaną w Wielkopolsce przez kilka dni. Choć ciepło i słońce cieszą w letnie dni, to należy pamiętać, że wysokie temperatury mogą być niebezpieczne. Jakie są podstawowe zasady bezpiecznego zachowania?

 

Przebywanie w zbyt wysokiej temperaturze lub na słońcu przez dłuższy czas może mieć fatalne skutki. Z uwagi na ryzyko wystąpienia m.in. udaru słonecznego, w miarę możliwości należy ograniczyć przebywanie na zewnątrz i nadmierną aktywność fizyczną oraz spożywanie alkoholu.

Odpowiedni ubiór potrafi być kluczowy. Lekkie i przewiewne ubrania będą idealne na upalne dni. Należy do nich dodać także nakrycie głowy.

Na skórę warto nałożyć krem lub olejek z filtrem UV, nie tylko na plażę, ale także wychodząc na spacer czy idąc do lub z pracy mając do pokonania nasłonecznioną drogę.

W ciągu dnia należy odpowiednio nawadniać organizm, pijać co najmniej dwa litry płynów dziennie, najlepiej niegazowanej wody.

Wypoczynek nad wodą, która kusi możliwością schłodzenia się wydaje się być dobrą opcją, ale także i tam należy uważać. Po opalaniu czy przebywaniu na słońcu nie należy wchodzić od razu do wody, bo może dojść do szoku termicznego. Najlepiej najpierw się schłodzić w cieniu, a później skorzystać z możliwości kąpieli i pływania.

Pamiętając, że samochód może szybko stać się gorącą pułapką, pod żadnym pozorem nie należy zostawiać w nich dzieci i zwierząt podczas upałów, nawet przy uchylonym oknie.

W upalne dni szczególnie ważne jest zadbanie o najmłodszych i najstarszych, którzy źle znoszą taką pogodę.

Jedząc lody i pijąc zimne napoje należy pamiętać o różnicy temperatur oraz zadbać o gardło i krtań.

W przypadku zauważenia u siebie objawów udaru słonecznego należy schłodzić ciało poprzez przejście lub przeniesienie danej osoby w cień, a także podawanie płynów. Dobrze jest też zwilżyć twarz, nogi i ręce, a w przypadku braku poprawy należy wezwać pogotowie lub lekarza. Objawami udaru są m.in. przyspieszony oddech, temperatura, nudności, zawroty głowy, dreszcze, wymioty czy też zaburzenia widzenia.