“Niezidentyfikowany zapach” wydobywający się z pomieszczenia odkrytego podczas prac archeologicznych na Starym Rynku

Prace na Stary Rynku owocują w wiele odkryć archeologicznych. Gdy wydawało się, że odkryto już wszystko, archeolodzy dotarli do kolejnego podziemnego pomieszczenia. Tym razem konieczna była jednak interwencja straży pożarnej, ponieważ po wykonaniu otworu w drzwiach pracownicy poczuli niezidentyfikowany zapach.

 

Rewitalizacja płyty Starego Rynku obejmuje także przebudowę infrastruktury podziemnej. Obecnie trwają prace związane z wykopem pod zbiornik retencyjny w rejonie Wagi Miejskiej, czyli na obszarze, na którym stał tzw. Nowy Ratusz.

Podczas robót natrafiono na nieznane pomieszczenie. Ze względów bezpieczeństwa przed demontażem jego stropu wykonano próbny odwiert. Wówczas okazało się, że z pomieszczenia wydobywa się zapach, którego będący na miejscu pracownicy nie potrafili zidentyfikować, dlatego wezwano do pomocy straż pożarną.

Specjalistyczna jednostka wyszkolona w kierunku obchodzenia się z różnego rodzaju substancjami chemicznymi i biologicznymi przeprowadziła rozeznanie przy zachowaniu środków bezpieczeństwa. Strażacy nie stwierdzili jednak zagrożenia. Jak określili, prawdopodobnie przed zamknięciem pomieszczenia w środku przeprowadzono dezynfekcję, a zapach pozostał w środku z uwagi na szczelność tego miejsca.

Czym jest samo pomieszczenie? Jak ustalili archeolodzy to prawdopodobnie druga, niższa kondygnacja piwnicy tzw. Nowego Ratusza, który znajdował się w tym miejscu przed laty.

Konstrukcję zabezpieczono. Pomieszczenie będzie zbadane przez archeologów.