Odkrywanie tajemnic kamienic poznańskiego Śródmieścia

Poznańskie kamienice niewątpliwie mają swój niepowtarzalny urok. To opowieść zawarta w architekturze, kolorach, detalach i ozdobach. Przewodnicy z grupy Po Poznaniu zapraszają dziś na spacery poświęcone poznańskim kamienicom w Śródmieściu.

 

Gdy pod koniec XVIII wieku władze pruskie podjęły decyzję o utworzeniu w Poznaniu dzielnicy dla niemieckiej administracji, centralnym jej punktem stał się ówczesny Plac Wilhemowski, czyli obecny Plac Wolności. To właśnie tam rozpoczną się dzisiejsze spacery z przewodnikiem.

Uczestnicy będą podziwiać śródmiejskie kamienice, które służą lub służyły jako banki, wydawnictwa, szkoły, domy handlowe, hotele, teatry czy miejskie rezydencje. Dowiedzą się także m.in. w których kamienicach mieściła się słynna restauracja Bismarck – Tunnel, gdzie znajduje się najstarsza działająca w Polsce winda, kto pilnuje niezwykle cennych starodruków Mikołaja Kopernika i Józefa Strusia oraz w którym domu urodził się ostatni Prezydent Rzeszy Paul von Hindenburg?

Przechadzka z przewodnikiem odbędzie się w sobotę w dwóch godzinach do wyboru: o 11:00 i 16:00. Udział jest bezpłatny, ale na koniec można podziękować przewodnikowi napiwkiem. Początek spaceru przy fontannie na pl. Wolności. Przechadzka zakończy się przy pomniku Karola Marcinkowskiego na Al. Marcinkowskiego.