Transport ogromnych rur i zmiana miejsca oglądania koziołków na Starym Rynku

W poniedziałek rozpocznie się pierwszy z większych transportów ogromnych rur, które będą użyte do budowy zbiornika retencyjnego przy Wadze Miejskiej na Starym Rynku. W związku z postępem prac, zmieni się także miejsce, z którego będzie można oglądać trykające się na ratuszowej wieży koziołki.

 

Trwa przebudowa płyty Starego Rynku w Poznaniu, która wiąże się m.in. z budową zbiorników retencyjnych, które montowane będą pod ziemią. Jeden z nich planowany jest w rejonie Wagi Miejskiej.

Docelowo konstrukcję zbiornika o pojemności 424 metrów sześciennych stworzy bateria dwóch połączonych ze sobą długich na 30-metrów rurociągów. Będzie zbierał nadmiar wód opadowych ze Starego Rynku.

W poniedziałek i wtorek, czyli 25 i 26 lipca planowany jest transport części zbiornika, które są sprowadzane z Turcji. Z uwagi na niestandardowe wymiary rur, podczas transportu mogą występować czasowe utrudnienia w ruchu pieszym na płycie Starego Rynku oraz kołowym w jego okolicy. W trakcie dostawy i montażu elementów zbiornika może występować także hałas.

Drugi duży zbiornik retencyjny planowany jest na wschodniej stronie Starego Rynku, przed domkami budniczymi. Ponadto powstaną dwa mniejsze zbiorniki, które będą zbierać deszczówkę służącą do podlewania zieleni.

W poniedziałek wprowadzona zostanie także jeszcze inna zmiana – miejsca, z którego będzie można oglądać poznańskie koziołki na ratuszowej wieży, ponieważ w dotychczasowym rozpocznie się budowa gazociągu. Od 25 lipca na okienko w wieży będzie można patrzeć z przestrzeni po prawej stronie fontanny Prozerpiny, a nie od frontu ratusza. Najwygodniej będzie można tam dojść od strony ul. Wielkiej lub Żydowskiej.