Posługując się cudzymi paszportami próbowali dostać się do UE. Obywatele Iranu zatrzymani na poznańskim lotnisku

Dwoje obywateli Iranu próbowało oszukać funkcjonariuszy poznańskiej staży granicznej i nielegalnie przekroczyć granicę Polski, a tym samym dostać się do Unii Europejskiej.

 

O sytuacji poinformowała dziś mjr SG Joanna Konieczniak, Rzecznik Prasowy Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej, do sytuacji doszło podczas kontroli dokumentów pasażerów lotów z Ammanu do Poznania.

Jedna z podróżnych okazała funkcjonariuszom szwajcarski paszport, jednak szybko okazało się, że został on zgłoszony przez prawowita właścicielkę jako utracony. Obywatelka Iranu chciała za jego pomocą dostać się do Unii Europejskiej.

Podczas kontroli jej bagażu, funkcjonariusze ujawnili także dowód osobisty obywatelki Szwajcarii, także zgłoszony jako dokument utracony.

Iranka została zatrzymana za posługiwanie się dokumentem paszportowym należącym do innej osoby.

W tym samym samolocie był także 31-letni Irańczyk, który z kolei okazał do kontroli paszport 53-letniego Holendra. Mężczyzna upierał się przy stanowisku, że dokument należy do niego i próbował to udowodnić okazując kolejny – podrobione holenderskie prawo jazdy. Także i w tym przypadku straż graniczna dokonała zatrzymania.

Podczas składania wyjaśnień oboje oświadczyli, że za paszporty zapłacili po 15 tysięcy złotych. Dokumenty miały im zapewnić drogę do unii Europejskiej.

Zarówno wobec kobiety jak i mężczyzny wszczęto postępowanie karne.

Cudzoziemcom przestawiono zarzut usiłowania przekroczenia granicy RP wbrew przepisom poprzez użycie podstępu polegającego na posłużeniu się podczas kontroli granicznej dokumentem stwierdzającym tożsamość innej osoby. Mężczyzna usłyszał również zarzut okazania podrobionego holenderskiego prawa jazdy. Cudzoziemcy przyznali się po popełnionego przestępstwa i dobrowolnie poddali się karze 14 miesięcy ograniczenia wolności.