Historyczny Kongres w Poznaniu

Za miesiąc Poznań będzie gościł pasjonatów historii z całego świata. W dniach 21-27. sierpnia 2022 w stolicy województwa wielkopolskiego odbędzie się XXIII Międzynarodowy Kongres Nauk Historycznych.

 

Kongres jest bardzo ważnym wydarzeniem w świecie historyków. Jego celem jest promocja oraz rozwój nauk historycznych. Do tej pory Międzynarodowy Kongres Nauk Historycznych odbył się w naszym kraju tylko raz – w 1933 roku gospodarzem imprezy była Warszawa.

Polski Lokalny Komitet Organizacyjny utworzono 2015 roku przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Komitet Nauk Historycznych Polskiej Akademii Nauk. Za organizację Kongresu odpowiada Wydział Wykonawczy, którego Przewodniczącym jest prof. Krzysztof A. Makowski, a Sekretarzem Generalnym prof. Maciej Michalski. Za wszelkie sprawy logistyczne odpowiadają natomiast Międzynarodowe Targi Poznańskie.

Podczas Kongresu odbędzie się mnóstwo ciekawych wydarzeń. Zaplanowano tzw. wielkie tematy (Major Themes), Joint Session, czy też okrągłe stoły (Round Tables). Dodatkowo przewidziano panele tematyczne oraz specjalne sesje, które skupią się na zagadnieniach z różnych okresów historycznych.

Organizatorzy w tegorocznej edycji wprowadzają również pewne zmiany. Po raz pierwszy uczestnicy będą mogli wziąć udział w Research Forum, podczas którego instytucje badawcze będą przedstawiać realizowane projekty.

Podczas Kongresu zostanie przeprowadzony konkurs dla studentów studiów II i III stopnia. Dla najlepszych czeka nagroda ICHS-Shandong University Young Historian Award. Taka inicjatywa ma na celu nagrodzenie pomysłów młodych naukowców, a w efekcie zachęcenie ich do dalszej pracy.

Trzeci raz w historii Międzynarodowego Kongresu Nauk Historycznych zostanie przyznana International ICHS History Prize. Nagrodzony zostanie nią historyk, który może pochwalić się największym wkładem w rozwój wiedzy historycznej.

Punktów rejestracyjnych i informacyjnych należy szukać w Centrum Kultury Zamek. Ceremonia otwarcia odbędzie się 21 sierpnia na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Wszelkie informacje dotyczące rejestracji oraz dokładny program wydarzenia dostępne są online.