Adwokat próbował przekupić funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej

Funkcjonariusze wielkopolskiego Biura Inspekcji Wewnętrznej Ministerstwa Finansów zatrzymali adwokata, który próbował wręczyć łapówkę funkcjonariuszowi Służby Celno-Skarbowej.

 

Wielkopolski Urząd Celno-Skarbowy prowadził sprawę o wykroczenie skarbowe w związku z próbą wwiezienia do Polski drogich cygar bez wymaganego zgłoszenia.

Poznański prawnik Paweł K. chciał odzyskać towar swojego klienta i zaproponował korzyść finansową funkcjonariuszowi Służby Celno-Skarbowej. Mimo odrzucenia propozycji mężczyzna zostawił na biurku wino warte około 700 złotych oraz 2000 złotych w gotówce.
Funkcjonariusz zgłosił zaistniałą sytuację swoim przełożonym. Zawiadomiona została prokuratura.

Adwokat usłyszał zarzuty w sprawie udzielenia funkcjonariuszowi Służby Celno-Skarbowej w Poznaniu korzyści majątkowej w wysokości ponad 2700 zł w związku z pełnieniem przez niego funkcji i w związku z prowadzonym postepowaniem w sprawie wykroczenia skarbowego kwalifikowane z art. 229 § 1 kk.

Prawnikowi grozi do 8 lat więzienia. Podjęto także decyzję o zawieszeniu w wykonywaniu zawodu adwokata oraz zastosowaniu dozoru Policji.