Prawidłowa wymiana powietrza w domu ma wpływ na komfort życia. Jak o nią dbać?

Właściwa wentylacja w domu zapewnia stałą wymianę powietrza bez względu na porę roku, ale również odpowiednią temperaturę we wnętrzu. Warto o nią zadbać, gdyż niesprawne systemy wentylacyjne obniżają komfort życia domowników, przyczyniając się do rozwoju alergii, jak i pewnych dolegliwości. Dowiedz się, jak zapewnić prawidłową wentylację w domu i jakich błędów nie należy popełniać.   […]

Właściwa wentylacja w domu zapewnia stałą wymianę powietrza bez względu na porę roku, ale również odpowiednią temperaturę we wnętrzu. Warto o nią zadbać, gdyż niesprawne systemy wentylacyjne obniżają komfort życia domowników, przyczyniając się do rozwoju alergii, jak i pewnych dolegliwości. Dowiedz się, jak zapewnić prawidłową wentylację w domu i jakich błędów nie należy popełniać.

 

Jak zadbać o dobrą wentylację domu? Kratki, wentylatory i nawiewniki

 

Działanie wentylacji grawitacyjnej można usprawnić. Ważną kwestią jest regularne czyszczenie kanałów wentylacyjnych, w których to mogą zbierać się wszelkiej maści zanieczyszczenia. Nagromadzenie się ich doprowadza do zmniejszenia przekroju obwodów, a więc obniżenia skuteczności usuwania zużytego już powietrza.

 

Najpopularniejszym wyborem wentylacyjnym są kratki wentylacyjne. One także powinny być czyszczone. Chcąc poprawić wentylację budynku, można też zastosować wentylację okienną. Nawiewniki są małymi urządzeniami, które zapewniają stały i regulowany dopływ świeżego powietrza.

 

Nadają się do montażu przy wentylacji mechanicznej wywiewnej oraz hybrydowej. Innym sposobem na poprawienie przepływu powietrza jest montaż specjalnych nasad kominowych. Dzięki nim wentylacja grawitacyjna okaże się wydajniejsza. Przed ich montażem należy jednak pamiętać o udrożnieniu systemu wentylacji. Kolejnym sposobem jest przejście na wentylację mechaniczną. Wentylatory kanałowe nawiewno-wywiewne są mało inwazyjnym i skutecznym sposobem na poprawę wymiany powietrza.

 

Bardziej radykalną metodą jest mechaniczna wentylacja domu z odzyskiem ciepła. Wykorzystuje ona osobny obieg powietrza i urządzenie, czyli rekuperator. Do jej montażu niezbędna jest przebudowa systemu wentylacyjnego, jak i spore środki finansowe.

 

Jakie są najczęściej popełniane błędy, związane z wentylacją domu?

 

Dom nie będzie prawidłowo wentylowany, w przypadku popełniania takich błędów, jak:

 

  • montaż nawiewników w przypadku posiadania nawiewno-wywiewnej wentylacji,
  • brak wystarczającego napływu powietrza w pomieszczeniu, w którym spalane jest paliwo,
  • nieprawidłowy montaż nawiewników okiennych oraz zaklejanie ich otworów,
  • zastawianie kanałów wentylacyjnych meblami i zaklejone kratki wentylacyjne.

 

W jaki sposób powinna działać wentylacja?

 

Prawidłowo działająca wentylacja powinna:

 

  • przeciwdziałać kumulowaniu się kurzu, pyłów oraz pozostałych zanieczyszczeń mechanicznych,
  • pozwalać na przepływ powietrza we właściwym kierunku,
  • eliminować przykre zapachy oraz wilgoć,
  • zapewniać nieustanną i regularną wymianę powietrza w domu.

 

Złe działanie wentylacji daje pewne sygnały. W pomieszczeniach czuć nieprzyjemne zapachy, jest duszno, pojawiają się też oznaki zbyt wysokiej wilgotności w domu. Pranie powoli wysycha, okna są zaparowane, para wodna zaczyna gromadzić się w łazience.

 

Dlaczego prawidłowa wentylacja domu jest aż tak ważna?

 

Dobrze działający system wentylacyjny pozwala oddychać świeżym i czystym powietrzem. Nie znajduje się w nim bowiem kurz, pyły, wilgoć czy zbyt duża ilość dwutlenku węgla. Sprawna wymiana powietrza w domu zmniejsza również ryzyko rozwoju roztoczy, które preferują środowisko zawilgocone. Nadmierna wilgoć doprowadza do rozwoju zarodników pleśni na ścianach pomieszczeń, jak i w artykułach spożywczych. Warto pamiętać, że pleśń jest groźna dla człowieka, gdyż doprowadza do rozwoju różnych schorzeń. Co ważne, niewłaściwie działająca wentylacja może skutkować takimi dolegliwościami jak: ogólne zmęczenie, brak koncentracji, bóle i zawroty głowy czy senność.

 

 

PAP MediaRoom