Biblioteka Raczyńskich z wyróżnieniem

Biblioteka Raczyńskich od lat stawia na działania, których celem jest zachęcanie do czytania najmłodszej części społeczeństwa. Ta postawa nie umknęła organizatorom ogólnopolskiej akcji “Biblioteka przyjazna dzieciom” – poznańska placówka została jedną z wyróżnionych bibliotek.

 

Akcja powstała po to, aby znaleźć i wyróżnić biblioteki, które mogą pochwalić się bogatą ofertą przeznaczoną dla dzieci. Jej celem jest promowanie czytelnictwa oraz zachęcanie do tego, by od najmłodszych lat dzieciom towarzyszyły książki.

W ramach pierwszej edycji projektu stworzono specjalną mapę bibliotek przyjaznym dzieciom. Ma ona pomóc w wyborze odpowiedniej placówki, która działa w myśl idei Wychowanie przez czytanie.

W konstruowaniu listy udział mieli przede wszystkim czytelnicy. W procesie pomagały również wydawnictwa, instytucje kultury, czy też polscy artyści. Wspólnie udało się wybrać aż 171 bibliotek w całym kraju. Pod uwagę brano m.in. duży wybór książek dla dzieci, czy też organizację spotkań i warsztatów, w których pierwszoplanową rolę odgrywa literatura.

Wskazano nie tylko biblioteki z dużych miast w Polsce, ale również te mniejsze instytucje (jak np. biblioteki wiejskie), których działanie również zasługiwało na wyróżnienie. Bardzo często są one jedynym, bądź jednym z niewielu, miejsc, które zapewniają pozaszkolną edukację.

Organizatorzy oprócz mapy stworzyli również listę wraz ze stronami internetowymi oraz Facebookowymi profilami poszczególnych bibliotek. Aby ułatwić znalezienie instytucji znajdującej się w naszej okolicy, wyróżnione biblioteki podzielono na województwa. Pełna lista dostępna jest na online.