Kolejne oszustwa w Poznaniu i okolicach. Policja apeluje o ostrożność

W ostatnim czasie policja odnotowuje dużą liczbę oszustw, których sprawcy podszywają się m.in. pod pracowników banku w celu wyłudzenia pieniędzy. Oszuści zazwyczaj wybierają na swoje ofiary osoby starsze. Policjanci apelują o rozwagę i ostrożność.

 

O skali zjawiska najlepiej świadczą statystyki z czwartego sierpnia – cztery oszukane osoby straciły łącznie blisko 200 tysięcy złotych.

Do pierwszego wyłudzenia doszło na terenie Grunwaldu. Do starszej kobiety zadzwonił mężczyzna, który podał się za lekarza i przekazał informacje o tym, że jej bliscy trafili do szpitala. Mieli być w ciężkim stanie, a uratować ich miał jedynie zakup bardzo drogiego leku. Do 91-letniej kobiety po odbiór zgłosiła się pewna kobieta – seniorka przekazała jej torbę foliową, w której znajdowało się około 100 tysięcy złotych.

Bardzo podobnie działali oszuści, którym udało się wyłudzić pieniądze od innej kobiety z północy Poznania. W tym przypadku 85-latka straciła 34 tysiące złotych.

Pozostałe dwa oszustwa dotyczyły sprawców, którzy podawali się za pracowników banku. Doszło do nich na terenie gminy Kórnik oraz Mosina. Oszuści zapewnili swoich rozmówców, że pieniądze na ich rachunkach bankowych nie są bezpieczne i należy je przelać na konta rezerwowe. W tym celu oszukane osoby miały zainstalować na swoje komputery specjalną aplikację. Oszustom udało się wyłudzić łącznie ponad 50 tysięcy złotych.

Policja podkreśla, że ofiarami tego typu oszustw najczęściej są osoby starsze. Zachęca więc do rozmowy z seniorami i uświadamianiu im, jak działają sprawcy.

Próby oszustw należy także jak najszybciej zgłaszać na policję, ponieważ może to przyczynić się do zatrzymania sprawców.