Rozpoczyna się Festiwal Tradycji Poznańskich

Poznań wpisuje do kalendarza wydarzeń nowość – rozpoczyna się Festiwal Tradycji Poznańskich, którego celem jest promocja lokalnych zwyczajów i historii.

Poznań ma ponad 1000 lat, a to sprawia, że jego historia i kultura wcale nie jest tak prosta do opowiedzenia i opanowania. Przez wieki zmieniały się tu wpływy różnych grup różnych narodowości, a elementy ich kultury i zachowań wpisały się w historię i zwyczaje poznaniaków. Poznań kształtowali nie tylko Polacy i to od początków państwa polskiego, ale także m.in. Niemcy, Żydzi, Rosjanie, Francuzi, Włosi, Czesi, Ukraińcy, Bułgarzy czy Grecy. Każdy z nich w mniejszym lub większym stopniu przyczynił się do stworzenia wyjątkowych poznańskich tradycji.

By przybliżyć poznańską kulturę i dziedzictwo, a zarazem zastanowić się, skąd wzięły się niektóre zwyczaje, które dla poznaniaków są codziennością, a dla innych nowością, powstał pomysł organizacji Festiwalu Tradycji Poznańskich.

Wydarzenia w ramach festiwalu planowane są przez cały weekend – od piątku do niedzieli. Atrakcje zaplanowano m.in. na pl. Kolegiackim, Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania, a także w różnych przestrzeniach miasta i na terenie poszczególnych instytucji kultury.

W programie znalazły się liczne warsztaty, koncerty, debaty, opowieści, spacery i konkursy, w tym również ten na jedzenie pyry z gzikiem na czas. Ciekawostką będą m.in. zabawy dla najmłodszych inspirowane tymi sprzed lat.

W piątek o godzinie 19:00 otwarcie festiwalu uświetni Pierwsza Poznańska Niesymfoniczna Orkiestra Ukulele i Przyjaciele. W sobotę o tej samej porze zaprezentuje się zespół Morga, śpiewając o życiu i śmierci, łącząc muzykę tradycyjną z rockiem.

W niedzielę motywem przewodnim będzie Święto Bambrów, którzy przybyli do Poznania ponad 300 lat temu i mieli istotny wpływ na kulturę i rozwój miasta.

Organizatorami pierwszego Festiwalu Tradycji Poznańskich są: Fundacja Artystyczno-Edukacyjna PUENTA oraz Fundacja Made in Art. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak. Wdział w większości festiwalowych wydarzeń będzie bezpłatny z uwagi na dofinansowanie z budżetu miasta.

Szczegółowy program atrakcji dostępny jest tutaj.