Dziś kolejny transport ogromnych rur na Stary Rynek

Dzisiejszej nocy zostanie wykonany kolejny nocny transport elementów potrzebnych do budowy zbiornika retencyjnego na przebudowywanym Starym Rynku. Tym razem przewożone z Turcji rury będą większe niż te, które dotarły do Poznania w lipcu.

 

Trwa przebudowa płyty Starego Rynku, która obejmuje także prace podziemne, w tym budowę zbiorników retencyjnych zapewniających odwodnienie z okolicy. W ramach inwestycji istniejąca sieć kanalizacji ogólnospławnej zostanie rozdzielona na kanalizację sanitarną i deszczową. Dzięki temu zlewnia płyty Starego Rynku zostanie odciążona, a pobliskie kamienice będą zabezpieczone przed zalewaniem i podtopieniami podczas gwałtownych opadów. Zgromadzony w zbiornikach nadmiar wody opadowej będzie odprowadzany do sieci kanalizacyjnej w ul. Wielkiej.

W lipcu do Poznania dotarły pierwsze sprowadzane z Turcji rury. Dzisiejszej nocy spodziewany jest kolejny transport.

Średnica rur potrzebnych do budowy zbiornika wynosi prawie 4 metry, dlatego – z uwagi na ponadgabarytowe wymiary – przewóz będzie odbywał się w godzinach nocnych, czyli między 2:00 a 6:00. Na płytę rynku zostaną dostarczone od strony ul. Paderewskiego.

Zbiornik retencyjny powstający przed domkami budniczymi i ratuszem ma mieć pojemność 624 metrów sześciennych. Drugi zbiornik, nieco mniejszy, powstaje przy Wadze Miejskiej.

Wyładunek ogromnych rur ma nastąpić w poniedziałek około godziny 5:00. Zostaną złożone w południowej części płyty.