Prawie 3000 interwencji straży miejskiej związanych z alkoholem

Od początku roku strażnicy miejscy zrealizowali blisko 3000 interwencji dotyczących spożywania alkoholu w miejscach publicznych i jego negatywnych skutków. Konsekwencje mogą być związane z mandatami, transportem do Ośrodka dla Osób Nietrzeźwych, czy nawet interwencją Zespołu Ratownictwa Medycznego.

 

Strażnicy przypominają, aby nie spożywać alkoholu w miejscach, gdzie obowiązuje zakaz. Nie ulega wątpliwości, że w okresie wakacyjnym liczba tego typu sytuacji wzrasta. Wysoka temperatura i świecące słońce zachęcą do wypicia “piwka pod chmurką”.

Bardzo często osoby spożywające alkohol w miejscach publicznych są zauważane przez operatorów miejskiego monitoringu. W 2022 roku dzięki kamerom dostrzeżono ponad 1700 takich sytuacji. W ten sposób pomoc otrzymało 609 osób, które leżały w przestrzeni publicznej.

W efekcie działań prowadzonych przez strażników, policji udało się zatrzymać 83 sprawców różnych przestępstw i wykroczeńkradzieży, dewastacji mienia czy też bójek.

W ramach interwencji straży miejskiej aż 443 osoby trafiły do Ośrodka dla Osób Nietrzeźwych, natomiast 26 osób wymagało wizyty w szpitalu.

Jest także duża grupa tych, dla których spożywanie alkoholu zakończyło się stratami finansowymi. Niemal 1000 osób zostało ukaranych mandatem w wysokości 100 złotych. W przypadku interwencji wystawiano mandaty także m.in. za używanie wulgaryzmów – od 50 do 100 złotych musiały zapłacić 52 osoby.