Kolejny sukces Polskiego Teatru Tańca

W weekend zakończyła się 26. edycja Festiwalu Szekspirowskiego. Nagrodę z najlepszy spektakl otrzymali Polski Teatr Tańca w Poznaniu i Bodytalk w Münster. Jury doceniło występ „Romeos & Julias unplagued. Traumstadt” w choreografii Yoshiko Waki.

 

Zwycięzcy konkursu na najlepszą polską inscenizację dzieł dramatycznych Williama Szekspira oraz utworów inspirowanych dziełami Williama Szekspira, otrzymali statuetkę Złotego Yoricka oraz nagrodę pieniężną w wysokości 40 000 zł.

Spektakl jest efektem współpracy Polskiego Teatru Tańca i kolektywu bodytalk, asphalt festival oraz Teatru w Pumpenhaus w Münster. Porusza problemy społeczne, z którymi aktualnie zmagają się ludzie, a także nawiązuje do roli i pozycji artysty w dzisiejszej rzeczywistości. Oceniający występy zwrócili uwagę na ogromne zaangażowanie i autentyczność wykonawców – były to ważne elementy, które brano pod uwagę w procesie wyłonienia zwycięzców.

W składzie jury znaleźli się: Jacek Kopciński, krytyk teatralny, historyk literatury, Aneta Szyłak, kuratorka i krytyczka sztuki, John Stanisci, amerykański aktor, dramaturg i ilustrator, Tamara Trunova, ukraińska reżyserka teatralna, dyrektorka Kijowskiego Akademickiego Teatru Dramatu i Komedii na Lewym Brzegu Dniepru oraz Gianina Carbunariu, rumuńska dramatopisarka i reżyserka teatralna.
Dzieło swoją premierę miało w 2021 roku – spektakl został zaprezentowany podczas Malta Festival Poznań. Produkcja została dofinansowana ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Wyróżnienie można uznać za duży sukces. Festiwal Szekspirowski to uznana impreza, na którą organizatorzy zapraszają najlepsze szekspirowskie spektakle z całego świata. Jest to ważne wydarzenie dla wszystkich związanych z teatrem. W 25 edycjach wystąpiło aż 230 zespołów.
Konkurs o Złotego Yoricka jest organizowany od 1994 roku. Jury wybiera najlepszą polską inscenizację dzieł dramatycznych Williama Szekspira oraz utworów inspirowanych dziełami Williama Szekspira w danym sezonie artystycznym.