“Musi być tożsama z tym co aktualnie czuję i przeżywam” – Grzegorz Hyży o swojej twórczości

Ekipa Hej Poznań pojawiła się w Baranowie, gdzie odbywał się Festiwal Edison. Piotr Szulc porozmawiał z Grzegorzem Hyżym, który był jednym z artystów występujących podczas imprezy. Wokalista opowiedział przed naszą kamerą m.in. o swojej twórczości oraz powiązaniach z Gnieznem i Poznaniem.

 

Grzegorz Hyży jest znanym wokalistą i autorem tekstów. W zdobyciu rozpoznawalności pomogła mu trzecia edycja programu X FACTOR, w której doszedł aż do wielkiego finału. Do największych hitów artysty można zaliczyć takie utwory jak: “Pod Wiatr”, “O Pani!”, czy też “Na Chwile”.

Muzyk pochodzi z Gniezna. Wychowywał się w muzycznej rodzinie, co, jak sam przyznał, na pewno miało wpływ na jego rozwój związany z muzyką. Doświadczenie z młodzieńczych lat życia pozwoliło zbudować solidne fundamenty pod muzyczną karierę.

Grzegorz w późniejszych latach przeniósł się do stolicy Wielkopolski, gdzie rozpoczął studia. To właśnie ten okres można uznać za jeden z kluczowych – w Poznaniu otaczał się ludźmi, dla których muzyką była istotnym elementem każdego dnia.

“Przeniosłem się na studia do Poznania i tam wpadłem w towarzystwo, które traktowało muzykę jako ogromną pasję, albo już stawiało pierwsze kroki na półzawodowej ścieżce” – wspomina muzyk w rozmowie z Codziennym Poznaniem

Nieuniknione było zatem wejście Grzegorza Hyżego w branżę muzyczną. Wraz ze znajomymi założył zespół BrytFunky i rozpoczął prace na materiałem – tak wyglądał start jego kariery.

Obecnie jest już dojrzałym artystą, co można zauważyć zarówno w tekstach, jak i w samym wykonaniu na scenie. W rozmowie z Piotrem Szulcem opowiadał o tym, że jego twórczość musi być najpierw zgodna z jego osobą, a dopiero potem z tym, czego oczekują ludzie.

To nie jest tak, że pisząc piosenkę myślę ”Hm, czy to się spodoba ludziom?”. Przede wszystkim muzyka musi być tożsama z tym co aktualnie czuję i przeżywam. Tworzę, komponuję, piszę i dopiero się z tym dzielę z ludźmi – tłumaczył Grzegorz Hyży

Artysta zdradził także kilka szczegółów dotyczących swojej twórczości. Opowiedział o doborze piosenek do płyt, które później trafiają na sklepowe półki. Wspomniał także o swoich muzycznych planach – fani mogą spodziewać się w najbliższym czasie nieco innego stylu.

Cała rozmowa z Grzegorzem Hyżym dostępna jest w programie Hej Poznań.