Poznań z najniższym poziomem bezrobocia w Polsce

Poznań po raz kolejny jest miastem z najniższym bezrobociem w Polsce. Według danych za pierwsze półrocze 2022 roku, bez pracy pozostaje nieco ponad 1% aktywnych zawodowo mieszkańców.

 

Jak wynika z danych Powiatowego Urzędu Pracy, w pierwszym półroczu 2022 roku liczba bezrobotnych w Poznaniu zmniejszyła się o 1,7 tysiąca osób. Przez sześć pierwszych miesięcy roku zarejestrowało się 3,9 tysiąca poszukujących zatrudnienia, a 5,5 tysiąca wyłączono z ewidencji jako bezrobotnych. Wśród tych ostatnich 2,4 tysiąca rozpoczęło pracę, ok. 700 podjęło staż lub szkolenie zawodowe, a 132 rozpoczęły własną działalność gospodarczą.

Stopa bezrobocia zarówno w Poznaniu jak i powiecie poznańskim jest najniższe w Polsce i wynosi 1,2%. Na dalszych miejscach są: Wrocław 1,6%, Warszawa 1,7%, Katowice 1,8% i Gdańsk 2,5%. Z danych Powiatowego Urzędu Pracy wynika, że pod koniec czerwca w Poznaniu było 4,1 tysiąca zarejestrowanych bezrobotnych, czyli o 300 mniej niż w maju. Więcej poszukujących pracy jest kobiet niż mężczyzn – na 100 mężczyzn w zestawieniu przypada 115 kobiet.

W pierwszym półroczu odnotowano spadek liczby zarejestrowanych bezrobotnych wśród osób młodych – zmniejszyła się ona o 1,4%. Jednocześnie wzrósł odsetek poszukujących zatrudnienia u osób powyżej 50. roku życia o 2,4%.

Najwięcej bezrobotnych jest wśród osób z wykształceniem jedynie podstawowym lub gimnazjalnym oraz wyższym. Najmniej problemów ze znalezieniem pracy mają osoby z wykształceniem średnim.

Zarejestrowanych było także 348 osób z niepełnosprawnością i 101 cudzoziemców. Pod koniec maja PUP dysponował 1,2 tysiącami ofert pracy w mieście, co oznaczało, że na jedną ofertę przypadały cztery osoby szukające zatrudnienia.

Z danych wynika także, że ponad połowa zarejestrowanych bezrobotnych miała staż pracy nie dłuższy niż 5 lat, a ponad 30% nie przekroczyło 35. roku życia.