Smartfon, tablet, smartwatch – jak i kiedy dzieci powinny korzystać z technologii?

“Czy dzieci powinny korzystać z urządzeń elektronicznych?” – odpowiedzi na to pytanie szuka zdecydowana większość rodziców. Coraz więcej ludzi uzależnionych jest od przeglądania stron internetowych w swoich smartfonach, tabletach, czy komputerach. Problem współczesnego świata nie omija również najmłodszej części społeczeństwa. W programie „Hej Poznań” gościł Paweł Skiba, z którym porozmawialiśmy o tym, czy dzieci powinny korzystać z cyfrowego świata.

 
Paweł Skiba od lat związany jest z branżą IT. Ma duże doświadczenie oraz ogromną wiedzę w tym obszarze. Wykorzystał ją do napisania książki popularnonaukowej dla dzieci pt. “Skrętka na tropie technologii”. Jej głównym celem jest pokazanie w jaki sposób dzieci powinni korzystać ze świata technologii. Książka przyda się rodzicom, którym pomoże w nadzorowaniu tego, aby ich pociechy robiły to w sposób racjonalny.
 
Autor zawarł w niej informacje dotyczące otaczającego nas świata – często są to rzeczy, nad którymi dorośli się nie zastanawiają, ale wśród najmłodszej części społeczeństwa pojawiają się pytania, na które trudno jest im samodzielnie znaleźć odpowiedzi.
 
„Ta książka odpowiada na właśnie takie pytania. Dlaczego światło na parkingu się zapaliło? Jak to jest, że drukarka trójwymiarowa wytwarza przedmioty? Dlaczego laptop zna odpowiedzi na prawie wszystkie pytania?” – wyjaśnił w programie Hej Poznań Paweł Skiba
 
Gość programu sam jest tatą dwójki dzieci, więc oprócz wiedzy dotyczącej technologii, bazuje także na własnych doświadczeniach z domu. Paweł Skiba twierdzi, że największym problemem nie jest wcale to, czy dzieci korzystają ze smartfonów i tabletów, lecz to, w jaki sposób będą to robić.
 
„Jeśli dwulatek siedzi z telefonem i sam ogląda YouTube’a, to myślę, że jest to za wcześnie. Ale jeśli dwulatek miałby użyć telefonu, żeby włączyć światło w toalecie, ponieważ nie dosięga do włącznika, to myślę, że jest to już ok” – tłumaczył nasz rozmówca
 
To właśnie tutaj jest największa rola rodziców – dorośli powinni sprawdzać w jakim celu dzieci korzystają z technologii. Spory wpływ na zachowanie najmłodszych, mają nasze nawyki. Dlatego tak ważna jest praca nad ich wyeliminowaniem – w ten sposób minimalizujemy ryzyko tego, że dzieci będą je naśladować.
 
Cała rozmowa z Pawłem Skibą dostępna jest w programie Hej Poznań.