„Poznań – Strasburg. Od imperialnych do europejskich powinowactw” – wyjątkowa wystawa w Bibliotece Raczyńskich

Już za kilka dni w Poznaniu rozpocznie się XXIII Międzynarodowy Kongres Nauk Historycznych (21.08). To wielkie święto dla wszystkich miłośników badania przeszłości – do Wielkopolski przyjadą historycy z różnych stron świata. Jednym z wydarzeń, które będzie towarzyszyć kongresowi, jest specjalna wystawa „Poznań – Strasburg. Od imperialnych do europejskich powinowactw”.

 

Wystawę będzie można podziwiać od 20 sierpnia do 22 października (bieżącego roku) w Bibliotece Raczyńskich. Jej oficjalny wernisaż odbędzie się w najbliższą sobotę (20.08) o godzinie 17:00.

Projekt został zrealizowany w ramach współpracy między uczelniami Poznania i Strasburga. Jego celem jest pokazanie podobieństw między miastami, których historia połączyła się pod koniec XIX wieku, kiedy to zarówno Poznań, jak i Strasburg należały do cesarstwa niemieckiego.

W ramach wystawy odwiedzający przyjrzą się historii ośrodków. Szczególna uwaga zostanie poświęcona pruskiej architekturze, które jest wyraźnie widoczna w obydwu miastach.

Wystawa została podzielona na cztery części, których zadaniem jest uporządkowanie prezentacji.

Ekspozycja składa się z następujących elementów:

– „Historia paralelna” – dotyczy podobieństw oraz różnic w dziejach Poznania i Strasburga
– „Napięcia i dialogi” – część poświęcona jest sporom między pruską władzą i mieszkańcami, związanych z odrębnością różnych społeczności, które dokonywały wyboru odmiennych stylów architektonicznych
– „Wytwarzanie tradycji” – w tym fragmencie prezentacji odwiedzający poznają historie budowania tożsamości przez dane społeczności
– „Modernizacje” – ukazane zostaną zmiany w Poznaniu i Strasburgu, jakie zaszły po II wojnie światowej. Przedstawiony zostanie temat wielkich projektów modernizacyjnych

Organizatorzy zaplanowali także ciekawe zakończenie wystawy – w październiku odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa. W wydarzeniu wezmą udział badaczki i badacze, którzy zajmują się historią, architekturą, urbanistyką oraz dziedzictwem kulturowym europejskich miast.