Rozpoczął się XXIII Międzynarodowy Kongres Nauk Historycznych

W niedzielę rozpoczął się XXIII Międzynarodowy Kongres Nauk Historycznych. Zgromadzonych powitała Rektor UAM Prof. Bogumiła Kaniewska. W uroczystej ceremonii otwarcia wzięli udział m.in. przedstawiciele władz miejskich i wojewódzkich .Wydarzenie potrwa do 27 sierpnia.

 

Kongres ma bogate tradycje, których historia sięga 1900 roku. Każda edycja imprezy przyciąga historyków z różnych części świata. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń związanych z naukami historycznymi.

Inauguracja XXIII Międzynarodowego Kongresu Nauk Historycznych odbyła się 21 sierpnia w Auli Uniwersyteckiej Collegium Minus Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Do Poznania przyjechało 700 historyków z 70 krajów. Zgromadzonych przywitała Rektor Prof. Bogumiła Kaniewska.

“Mam nadzieję, że zapamiętacie Państwo pobyt w Poznaniu i w murach Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza jako wielką przyjemność i intelektualną przygodę. Dla nas to ogromny zaszczyt gościć Państwa na naszej uczelni, która jest jedną z najlepszych w Polsce” – powiedziała Bogumiła Kaniewska.

Swoje przemówienie podczas ceremonii otwarcia wygłosił również Marszałek Marek Woźniak.

“W dzisiejszych, trudnych czasach, kiedy tuż za naszą granicą toczy się wojna, a kryzys klimatyczny coraz mocniej odciska swoje piętno na całym globie, twierdzenie Georga Wilhelma Friedricha Hegla, który mawiał, że „Historia uczy, że ludzkość niczego się z niej nie nauczyła”, znów powraca. Staramy się jednak nie ulegać pesymizmowi. Bo historia to coś więcej niż opowieść o przeszłości. To również nośnik wartości, budujący naszą tożsamość. Dzięki historii możemy też promować wartości – demokrację i prawa człowieka” – mówił Marszałek.

Organizację wydarzenia wsparł Samorząd Województwa Wielkopolskiego, który przekazał dotację w wysokości 100 000 złotych dla Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Wybór Poznania na gospodarza Kongresu jest dla miasta ogromnym wyróżnieniem. W przeszłości Polska tylko raz gościła uczestników tego wydarzenia (1933 rok).

W najbliższym tygodniu wśród historyków odbędzie się mnóstwo dyskusji dotyczących najważniejszych tematów związanych z naukami historycznymi. Podczas Kongresu zostanie przyznany tzw. historyczny nobel. Nagrodę International ICHS History Prize odbierze profesor Sanyaj Subrahmanyam, który może pochwalić się ogromnym wkładem w rozwój wiedzy historycznej.
Niektóre wydarzenia będą transmitowane na żywo w serwisie YouTube. Zainteresowani będą mogli zobaczyć je na kanale Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-sieciowego.

Dodatkowo przygotowano wiele wydarzeń towarzyszących Kongresowi. Na mieszkańców czekają atrakcje przygotowane przez poznańskie muzea oraz biblioteki. Zaplanowano różnego rodzaju wystawy, spacery, czy pokazy.