Uczniowie nadal nie wiedzą, gdzie będą się uczyć od 1 września. Miasto uspokaja

Miasto Poznań zapewnia, że każdy uczeń szkoły ponadpodstawowej znajdzie miejsce w poznańskiej placówce od 1 września.

 

Gdy w połowie sierpnia ogłoszono wyniki rekrutacji uzupełniającej do szkół ponadpodstawowych okazało się, że nadal 1246 uczniów nie zakwalifikowało się do żadnej placówki. Wśród nich było 782 mieszkańców Poznania. Jednocześnie w szkołach nadal pozostawało 380 wolnych miejsc.

Miasto zaapelowało wówczas do mieszkańców pozostałych powiatów o szukanie miejsc bliżej miejsca swojego zamieszkania, a samo rozpoczęło proces rozdzielania miejsc dla swoich mieszkańców.

Jak wyjaśnia dziś Urząd Miasta, uruchomiono 9 dodatkowych klas w szkołach ponadpodstawowych: Zespole Szkół Budownictwa Nr 1, Zespole Szkół Odzieżowych, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, Zespole Szkół Zawodowych nr 6 oraz w Zespole Szkół Elektrycznych nr 2. Pozwoliło to na powstanie 270 nowych miejsc.

Jednocześnie w klasach pierwszych w szkołach ponadpodstawowych zniesiono limit 30 uczniów w oddziale. O tym, czy zostanie ich przyjętych więcej zadecydują dyrektorzy. Wydział Oświaty UMP liczy, że w każdym pojawi się choć jedno dodatkowe miejsce, co przyniesie łącznie 298 nowych.

Poznań zapewnia, że przygotowano w ten sposób 948 miejsc, dzięki czemu każdy mieszkaniec stolicy Wielkopolski ma zapewnione miejsce w szkole ponadpodstawowej, gdzie może kontynuować obowiązek nauki.

Informację o wolnych miejscach będzie można znaleźć na stronie internetowej www.nabór.pcss.pl oraz w aktualnościach na Poznańskim Serwisie Oświatowym (od 30 sierpnia).

Jednocześnie Wydział Oświaty przypomina, że po 1 września, czyli gdy rozpocznie się nowy rok szkolny, decyzja o przyjęciu ucznia do danej placówki należy do dyrektora. Nie jest prowadzony ogólny nabór. Wynika to z przepisów prawa oświatowego.

Miasto po raz kolejny podkreśliło także, że podobnie jak w ubiegłych latach przygotowano kilka tysięcy więcej miejsc w szkołach niż wynosi liczba absolwentów w Poznaniu. Chętni na kontynuowanie nauki w stolicy Wielkopolski pochodzą jednak z różnych rejonów, przez co liczba uczniów biorących udział w rekrutacji jest znacznie wyższa.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google.
Polityka prywatności i obowiązujące Warunki korzystania z usługi.