“Czuliśmy, że powinniśmy zrobić coś z polską szkołą plakatu” – otwarto wystawę “Plakat wisi”

W pierwszy dzień września w Galerii na Dziedzińcu odbył się wernisaż otwierający wystawę „Plakat wisi”. Ekspozycja przekrojowo pokaże rozpiętość tematów, jakie mieszczą się pod hasłem „polska szkoła plakatu”, dlatego każdy odwiedzający znajdzie tam coś dla siebie.

W czwartkowym wernisażu udział wzięli m.in. kurator wystawy Wojciech Piotr Onak, Magdalena Kowalak – Prezes Spółki Zarządzającej Starym Browarem oraz Marta Kabsch, PR Starego Browaru.

Nie bez przyczyny wystawa pojawiła się właśnie w Galerii na Dziedzińcu, jest to miejsce które łączy ze sobą sztukę i szeroko rozumianą pop-kulturę. Polski plakat jest bardzo znany poza granicami Polski, teraz w Poznaniu będzie szansa, aby zapoznać się z tymi dziełami. Mimo tego, że plakat często kojarzy  się z zabawną grafiką albo reklamą filmu to poruszają one też ważną i niełatwą tematykę.

„To jest taka wystawa, którą z tyłu głowy mieliśmy od wielu lat i czuliśmy, że powinniśmy zrobić coś z polską szkołą plakatu” – powiedziała Magdalena Kowalak, Prezes Spółki Zarządzającej Starym Browarem

Wystała została podzielona na 3 części. Na parterze przedstawiono dzieła twórców młodego pokolenia, wśród nich znajduję się plakat Mai Wolnej, która jest autorką plakatu wystawy. Kurator wystawy – Wojciech Piotr Onak podziękował młodym twórcom za udostępnienie swoich dzieł.

„Te plakaty za kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt lat będą ikonami, niektóre z nich już nimi są.” – powiedział podczas wernisażu

Plakat polityczny, w odsłonie propagandowej i solidarnościowej, to temat przewodni wystawy na 1 piętrze. W latach 70. był to jeden z najważniejszych sposobów komunikowania się partii politycznych z ludem. Towarzyszy mu muzyka Jarosława Śmietany – polskiego gitarzysty jazzowego i kompozytora.

Ostatnia część wystawy poświęcona jest polskiej szkole plakatu, znajdują się tam bardzo kultowe dzieła m.in. Henryka Tomaszewskiego, Waldemara Świerzego czy Jana Lenicy.

„Piętro numer 2 to dla mnie jest bomba kolorów, bomba reklamy, bomba wszystkiego o czym marzę jak zaczynam spać” – powiedział Wojciech Piotr Onak otwierając wernisaż.

W Galerii na Dziedzińcu będzie można podziwiać plakat Wojciecha Fangora „Robotnicy – budowa”, który jest jednym z najdroższych plakatów w Polsce. Oprócz tego, na wystawie zgromadzono tak kultowe dzieła jak „Nocny kowboj” Świerzego, „Kabaret” Wiktora Górki oraz „Cyrk” Jana Młodożeńca.

„Są to twórcy, którzy napisali historię polskiej szkoły plakatu – fenomenu artystycznego, który doceniany jest na całym świecie” powiedziała Marta Kabsch z PR Starego Browaru

Dodatkowo przy każdym plakacie znajduję się kod QR. Po jego zeskanowaniu odwiedzający wystawę będą mogli zakupić kopię plakatu lub dowiedzieć się więcej o jego twórcy.

Wystawa „Plakat Wisi” znajduje w Galerii na Dziedzińcu Starego Browaru i będzie dostępna dla odwiedzających do końca lutego 2023.