Edukuje i oczyszcza powietrze. W Poznaniu powstał nowy mural

Na Starym Żegrzu powstał antysmogowy „Mural dla jerzyków”, namalowano go na budynku Szkoły Podstawowej nr 50.

Mural przedstawia wielkie drzewo, jerzyki oraz mężczyznę z plecakiem. Jerzyki to ptaki, które tracą swoje siedliska w związku z termomodernizacją budynków. Ich coraz mniejsza liczba będzie przyczyniała się do coraz większej liczby komarów, much i meszek – które jerzyki zjadają. Aby zapewnić siedliska dla ptaków na jednej ze ścian szkoły zamontowano budki lęgowe. Z kolei mężczyzna przedstawiony na muralu to Jakub Kotnarowski – poznański społecznik, który działał na rzecz ptaków, niestety zmarł w 2020 roku na COVID-19. Dzieło powstało aby upamiętnić jego dokonania na rzecz ochrony ptasiego świata w Poznaniu.

Mural namalowano specjalnymi farbami pochłaniającymi zanieczyszczenia powietrza. Zawarte w niej substancję wyciągają z powietrza tyle zanieczyszczeń co praca nawet kilkudziesięciu drzew. Dzieło ma około 120 metrów kwadratowych, a za projekt odpowiedzialny był dr hab. Radosław Barek z Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej. Jego najbardziej rozpoznawalne dzieło to mural na Śródce.

1 października odbędzie się oficjalne odsłonięcie muralu podczas pikniku szkolnego dla mieszkańców Rataj oraz całego Poznania. Wydarzeniu będą towarzyszyć dodatkowe atrakcje, m.in. ekologiczno-edukacyjne zabawy, wystawy oraz spotkania z ornitologami.

Pomysł na projekt powstał w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego.