Noc Naukowców 2022 – zapowiada się moc atrakcji w Poznaniu

Już 30 września o godzinie 16:00 w całej Europie rozpocznie się kolejna edycja Nocy Naukowców. W Poznaniu dla zainteresowanych przygotowano mnóstwo ciekawych atrakcji. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej zaprezentowano najciekawsze punkty programu.

 

Noc Naukowców to wyjątkowe wydarzenie, w czasie którego odbywają się imprezy popularno-naukowe.. Rozrywek w programie jest tak wiele, że każdy znajdzie coś dla siebie, zarówno dorośli, młodzież jak i dzieci.

Na konferencji prasowej pojawili się przedstawiciele poznańskich uczelni, m.in. Uniwersytetu Przyrodniczego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Uniwersytetu Ekonomicznego czy Politechniki Poznańskiej.

Ta ostatnia przygotowała szereg atrakcji, a wśród nich m.in. „Fizyka paper show”, podczas którego omówione zostaną związki papieru z matematyką i elektroniką. Dla osób zainteresowanych informatyką odbędą się pokazy hackowania na żywo oraz warsztaty. Nie zabraknie też atrakcji dla dzieci, podczas których będą mogły wykonywać najróżniejsze eksperymenty chemiczne i fizyczne. Dla fanów mody odbędzie pokaz „Architektura mody”. Stroje na nim zaprezentowane zostaną zaprojektowane i stworzone przez studentki Politechniki Poznańskiej.

Instytut Chemii Bioorganicznej PAN zaprasza chętnych do swojego laboratorium. Będzie się można na nich dowiedzieć czym są e-umiejętności, jak prototypowane są gry oraz jak działa bieżnia antygrawitacyjna.

Wiele atrakcji przygotował także Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, większość z nich skoncentrowana jest wokół ekologii i ochrony środowiska. Stu naukowców i studentów przygotowało wykłady, quizy, pokazy, warsztaty czy wycieczki. Wydział Archeologii zaprezentuje tajemnice lasów, będzie można dowiedzieć się, dlaczego polityka ekologiczna budzi kontrowersje, a zainteresowani stworzą swój własny krem na bazie średniowiecznego przepisu.

120 wydarzeń, 14 budynków, 3200 miejsc, 170 naukowców – tyle do zaoferowania ma Uniwersytet Przyrodniczy. Przygotowano wiele atrakcji dla dzieci, m.in. będą mogły zbadać ile cukru jest w coca-coli czy badać DNA kiwi. Odbędą się również warsztaty weterynaryjne, na których będzie można zrobić zastrzyk koniowi, założyć wenflon u psa oraz przeprowadzić resuscytacje krążeniowo-oddechową cielaka – wszystko oczywiście na fantomach weterynaryjnych.

Nocy Naukowców będzie towarzyszył Piknik Lotniczy, który odbędzie się 1 października na lotnisku w Kąkolewie. Będzie można podziwiać pokazy akrobatyczne samolotów i szybowców, pojawi się tam również słynna grupa pilotek wygrywająca prestiżowe konkursy. Będzie to idealne wydarzenie dla całej rodziny.

W Nocy Naukowców wezmą udział również inne instytucje naukowe i uczelnie takie jak: Akademia Wychowania Fizycznego, Instytut Fizyki Molekularnej PAN oraz Instytut Genetyki Człowieka PAN. Cały program wydarzenia dostępny jest na oficjalnej stronie Nocy Naukowców: www.poznan.nocnaukowcow.pl

Warto pamiętać, że na niektóre atrakcje obowiązują wcześniejsze zapisy. W poniedziałek 12 września od godziny 12 rozpoczyna się rejestracja, na wybór atrakcji jest 5 dni i każdy może wybrać ich 15. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.