Awangardzistka Maria Nicz-Borowiakowa w Muzeum Narodowych

„Awangardzistka Maria Nicz-Borowiakowa (1896-1844)” to wystawa w Muzeum Narodowym w Poznaniu, obejmująca około 150 dzieł. Podziwiać będzie można nie tylko dzieła artystki, ale również dokumenty zachowane przez rodzinę oraz inne pamiątki. Więcej szczegółów na temat wystawy zdradziła w programie „Hej Poznań” kuratorka – Agnieszka Skalska.

Maria Nicz – Borowiakowa to polska malarka, graficzka, jedna z najważniejszych przedstawicielek polskiego konstruktywizmu. Na wystawie zostaną zaprezentowane prace malarki z lat 30. oraz fotografie ze zbioru rodzinnego, które pokazują studenckie życie artystki oraz towarzyskie spotkania w jej domu. Nie zostawiła ona po sobie wielu materiałów pisanych, dlatego zdjęcia są bardzo cennym źródłem informacji na temat jej życia.

Jest to pierwsza monograficzna wystawa artystki, wcześniej jej pracę przedstawiane były podczas różnych innych wydarzeń. Agnieszka Skalska, kuratorka, wytłumaczyła dlaczego dopiero teraz taka wystawa powstała.

„Powodem tego może być skromny materiał, który był obecny w publicznych kolekcjach. Nam udało się dotrzeć, za sprawą profesora Andrzeja Turowskiego i Agaty Mendrychowskiej, do zbiorów rodzinnych. Ogromną zasługą dla tej wystawy są zbiory pochodzące z domu artystki.” – wyjaśniła kurator Agnieszka Skalska podczas programu “Hej Poznań

Maria Nicz-Borowiakowa tworząc korzystała z różnych stylistyk, była bardzo odważną artystką, dlatego na wystawie można zobaczyć najróżniejsze dzieła. Malowała obrazy realistyczne, awangardowe jak i takie które łączą abstrakcję z przedstawieniem. Podczas wystawy, do każdego obrazu przypisany będzie QR kod, dzięki któremu dowiemy się więcej o pracy artystki.

Wystawa „Awangardzistka Maria Nicz-Borowiakowa (1896-1844)” w Muzeum Narodowym rozpoczęła się 8 sierpnia i potrwa do 27 listopada.

Więcej o życiu artystki można dowiedzieć się z programu „Hej Poznań”.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google.
Polityka prywatności i obowiązujące Warunki korzystania z usługi.