Pierwsze urodziny Centrum Szyfrów Enigma

Centrum Szyfrów Enigma obchodzi w tym roku swoje pierwsze urodziny. Marcin Słomiński podsumował pierwszy rok działalności oraz opowiedział w wywiadzie dla portalu Codzienny Poznań o dalszych planach i niespodziankach, które czekają na odwiedzających w najbliższych tygodniach.

Centrum Szyfrów Enigma to idealne miejsce dla osób lubiących łamigłówki, zagadki i szyfry. Odwiedzając to miejsce można dowiedzieć się, że historia złamania kodu Enigmy rozpoczęła się właśnie w Poznaniu, a za złamanie kodu odpowiadają wybitni polscy matematycy.

We wrześniu mija pierwszy rok funkcjonowania CSE i z tej okazji zaplanowano różne, wyjątkowe wydarzenia.

Zarówno w tygodniu, jak i w weekendy wrześniowe organizujemy alternatywne formy zwiedzania oraz dodatkowe wydarzenia, które miały się odbyć w pandemii, ale odbywają się teraz.” – wyjaśnił w programie „Hej Poznań” Marcin Słomiński

Organizatorzy przygotowali atrakcje dla wszystkich, zarówno starszych jak i młodszych, między innymi dostępne będzie zwiedzanie dla seniorów oraz „Kurs szyfrów dla rodzin” wraz z warsztatami.

Skupiamy się na tych miejscach, które są najbardziej interaktywne, które pozwalają doświadczeniowo zapoznać się z technikami ukrywania informacji.” – tłumaczył podczas wywiadu Marcin Słonimski

W ramach obchodów pierwszych urodzin, w poprzedni weekend odbył się Festiwal Dawnych Komputerów i Gier. Można było nie tylko zobaczyć z bliska jak wyglądały komputery czy konsole, ale także zagrać w niektóre z gier. Dla wielu osób była to sentymentalna podróż do czasów dzieciństwa, a młodsi uczestnicy mieli okazję czasami po raz pierwszy ujrzeć niektóre sprzęty.

W najbliższy weekend, 24 września obędzie się gra miejska „Szyfry do poznania” upamiętniająca początki złamania szyfru Enigmy. Uczestnicy będą mieli okazję poznać miejsca oraz osoby związane z tym wydarzeniem. Organizatorzy przygotowali dla nich wiele zadań oraz łamigłówek, w których będzie trzeba wykazać się kreatywnością.