“Łazarski. Od spodu” – wyjątkowa wystawa wykopalisk znalezionych podczas przebudowy Rynku Łazarskiego

„Łazarski. Od spodu” to wyjątkowa wystawa artefaktów znalezionych podczas przebudowy Rynku Łazarskiego. Ekspozycję można podziwiać od 19 września, wstęp jest bezpłatny.

 

Niezwykłą wystawę przygotowało Muzeum Archeologiczne we współpracy ze Stowarzyszeniem Mieszkańców „Abisynia” im. Michała Rejewskiego. Przestrzeń jest ciekawie zaaranżowana a wystawa opisana w bardzo interesujący sposób. Panuje tam niesamowity klimat dzięki oddaniu najmniejszych archeologicznych detali.

Zanim rozpoczęto prace remontowe na Rynku Łazarskim Stowarzyszenie Wielkopolska Grupa Eksploracyjno-Historyczna „Gniazdo” i Stowarzyszenie Eksploracji Perkun pod patronatem Muzeum Archeologicznego i pod opieką konserwatora zabytków prowadziło wykopaliska.

Na ekspozycji “Łazarski. Od spodu” można podziwiać przedmioty, które udało im się znaleźć. Pojawią się na niej plomby handlowe wskazujące, że do Poznania trafiały towary z całych Niemiec, m.in. sól z Schoenebeck czy mąka z Hamburga. Oznacza to również, że Rynek Łazarski już w tamtych czasach był miejscem handlu. Znaleziono również przepiękne kafle secesyjne świadczące o boomie budowlanym w tamtych czasach.

„Są odważniki, żeton do gry w karty z głową cesarza Wilhelma, elementy zastawy dziecięcej, guziki wojskowe pruskie, piękne myśliwskie z motywem psa, są butelki po wodzie kolońskiej, stąd wiemy, jak pachnieli poznaniacy z początku XX wieku, są wreszcie liczne kości królików i świni, co wskazuje na ich jadłospis.” – dodaje kurator wystawy Aleksander Przybylski.

Co ciekawe, znaleziono również dużo skorup ostryg, co oznacza że musiały być one serwowane przez niektóre lokale gastronomiczne w Poznaniu na przełomie XIX i XX wieku. Odwiedzając wystawę można poczuć prawdziwy klimat dawnego życia Łazarza.

Wystawa będzie dostępna dla odwiedzających od 19 września do 19 listopada 2020, wstęp jest bezpłatny. Kuratorami są Kateriny Zisopulu-Bleja oraz Aleksander Przybylski. Ekspozycja znajduję się w przestrzeni dziedzińca Pałacu Górków na ul. Wodnej 27.