W tym roku nie będzie Imienin ul. św. Marcin. Powód? Remont centrum miasta

W tym roku nie odbędą się tradycyjne Imieniny ulicy Święty Marcin. Organizatorzy, Centrum Kultury Zamek, podjęli decyzję o ich jednorazowym odwołaniu. Powód? Prowadzone w centrum miasta inwestycje, które uniemożliwiają przeprowadzenie imprezy. Zamiast tego instytucja zaprasza jednak na Dni Świętomarcińskie, które rozpoczną się przed 11 listopada i będą odbywały się w różnych lokalizacjach w mieście.

Od lat 11 listopada w Poznaniu jest wyjątkowym dniem. Poznaniacy świętują wówczas nie tylko Święto Niepodległości, ale także Imieniny ulicy św. Marcin, czyli jednej z głównych ulic w mieście. Mieszkańcy i turyści tłumnie pojawiają się w centrum, by zobaczyć kolorowy korowód, a następnie wziąć udział w przygotowanych atrakcjach w rejonie CK Zamek i na całej ulicy św. Marcin.

W tym roku organizatorzy przekazali jednak, że muszą jednorazowo odwołać wydarzenie z uwagi na trwający od miesięcy remont w ramach Projektu Centrum, który sparaliżował ruch w okolicy, a także obejmuje obszar, na którym zwykle odbywały się wydarzenia.

„Trwający od kilku miesięcy gruntowny remont śródmieścia, sparaliżował komunikacyjnie zarówno główną przestrzeń, na której odbywało się wydarzenie, jak i całą okolicę. Nasze próby rozwiązania tej sytuacji napotykały kolejne przeszkody wynikające z coraz większego rozmachu planowanych inwestycji. Zostały nimi objęte wszystkie ulice prowadzące do czynnego odcinka przed Domami Alfa (ul. F. Ratajczaka i ul. K. Kantaka). Na dodatek, prace rozpoczęły się także na odcinku ulicy A. Fredry, a w przeciwieństwie do ubiegłego roku – wyłączony z użytku jest także Dziedziniec przed Zamkiem” – przekazali organizatorzy

Jednocześnie CK Zamek zaprasza na Dni Świętomarcińskie, które będą odbywały się na pl. Kolegiackim, Wolnym Dziedzińcu UMP, w Parku Chopina oraz w samym CK Zamek. Wydarzenia rozpoczną się jeszcze przed 11 listopada.

Jak zauważają organizatorzy, choć lokalizacja wydarzenia jest zmieniona, to pozwoli na spędzenie czasu i podtrzymanie tradycji w nieco innej odsłonie. Jednocześnie wyrazili nadzieję, że w przyszłym roku uda się powrócić do dobrze znanej wszystkim formuły wydarzenia.

W programie Dni Świętomarcińskich pojawiły się m.in. Kiermasz Świętomarciński, koncerty plenerowe, wydarzenia performatywne oraz prezentacje organizacji i aktywistów niosących pomoc innym.

Nie zabraknie także tradycyjnego, charytatywnego wymiaru imprezy, zgodnie z hasłem „Czyń dobro”. W tym roku głównym tematem działań będzie solidarność i wsparcie dla uciekających przed wojną mieszkańców Ukrainy.