Budynek Wydziału Architektury i Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Poznańskiej wyróżniony nagrodą “Pascal 2022”

W 2020 roku oddano do użytku budynek nowej siedziby Wydziału Architektury i Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Poznańskiej. W tym roku obiekt otrzymał prestiżową nagrodę Stowarzyszenia Polska Wentylacja „Pascal 2022”.

Nowy budynek Wydziału Architektury  i Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Poznańskiej został zaprojektowany przez profesora PP Sławomira Rosolskiego i wzniesiony na terenie Kampusu Warta. Obiekt łączy nowe technologie z prostą kubiczną formą inspirowaną proporcjami Partenonu, dlatego nazywany jest przez autora akropolem technologicznym. Głównym założeniem projektu było stworzenie obiektu nowoczesnego i energooszczędnego, spełniającego najwyższe standardy budownictwa zrównoważonego. Zastosowano w nim najnowocześniejsze systemy HVAC, gruntowy wymiennik ciepła dla wentylacji, odzysk ciepła z powietrza wywiewanego, podwyższoną ochronę cieplną przegród zewnętrznych i wiele innych rozwiązań, które sprawiają, że jest to budynek niemal zero-energetyczny, innowacyjny i unikatowy na skalę międzynarodową.

 
 

W tym roku budynek WAWIZ został uhonorowany  nagrodą Stowarzyszenia Polska Wentylacja „Pascal 2022” za projekt instalacji wentylacji i klimatyzacji.

„W budynku dydaktyczno-badawczym zastosowano decentralizację układów wentylacyjnych: łącznie 19 central. Ponadto zastosowano dwie centrale nawiewne transferowe do atrium, które dostarczają jednocześnie powietrze do ośmiu central obsługujących pomieszczenia na pierwszym i drugim piętrze. Powyższe rozwiązanie pozwala na wentylację atrium w czasie organizacji wydarzenia. Nawiew do atrium: 18 000 – 27 000 m3/h, co pozwala na organizację wydarzenia dla 600-1200 osób. Ponadto powietrze z atrium jest wykorzystywane do wentylacji garażu.”

można przeczytać na stronie Stowarzyszenia.

Głównym celem nagrody jest promowanie myśli inżynierskiej oraz wyróżnianie autorów instalacji za wyjątkowe koncepcje oraz podkreślenie ważnej roli inżynierów branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej w procesie projektowym. Stowarzyszenie Polska Wentylacja zwraca uwagę na to, jak duże znaczenie ma jakość powietrza środowiska wewnętrznego oraz jaki ma to wpływ na codzienne funkcjonowanie.

Nagrodę odebrali laureaci – autorzy projektu: główny projektant instalacji – prof. dr hab. inż.  Edward Szczechowiak oraz główny projektant budynku – dr hab. inż. arch. Sławomir Rosolski, profesor Politechniki Poznańskiej.