Miały być urodziny, jest “pogrzeb”, a zamiast świętowania eksmisja – co dalej ze Sceną Roboczą?

Miały być urodziny, świętowanie jubileuszu jest… pożegnanie. Gdy wydawało się, że przyszłość Sceny Roboczej w budynku Olimpii może być uratowana, rektor Akademii Muzycznej prof. dr hab. Hanna Kostrzewska zamknęła obiekt tłumacząc się złym stanem budynku. Dla artystów, twórców i odbiorców Sceny to cios – szczególnie teraz, gdy w planie było świętowanie urodzin. Scena Robocza nie zamierza się jednak poddawać, bo jak twierdzi, argumenty rektor nie są zgodne ze stanem faktycznym.

O sytuacji Sceny Roboczej pisaliśmy kilkukrotnie na naszym portalu (m.in. tutaj). To miejsce kultury, które przez 10 lat na stałe wpisało się w świadomość mieszkańców. Działając na rzecz lokalnego środowiska sztuki, kultury i aktywizmu przedstawiciele stowarzyszenia z niepewnością obserwowali kolejne zmiany właściciela budynku, w którym funkcjonuje Scena.

Od dłuższego czasu prowadzone były negocjacje z Akademią Muzyczną, której rektor jeszcze niedawno zapewniała, że obecność Sceny Roboczej na 4. piętrze budynku Olimpii jest „nienaruszalna”. Jak informują przedstawiciele stowarzyszenia, gdy miała się odbyć ostatnia runda negocjacji, podczas której miało dojść do kompromisu otrzymali pismo z uczelni o konieczności opuszczenia budynku do końca września, co oznacza konieczność zaprzestania działalności niemal z dnia na dzień z uwagi na brak możliwości przebywania tam osób.

Rektor powołuje się na zły stan techniczny obiektu, który zagraża osobom tam przebywającym. Z taką argumentacją nie zgadza się stowarzyszenie Scena Robocza, które podkreśla, że aktualne decyzje urzędowe, także te przytaczane przez rektor, dopuszczają obiekt do użytkowania. W piśmie do rektor prezes stowarzyszenia Adam Ziajski zauważa także, że stan techniczny w ostatnich siedmiu latach jeśli się zmienił to tylko na lepsze i to dzięki zaangażowaniu Sceny – 4. piętro ma obecnie zmodernizowane przyłącze energetyczne wraz z nowymi tablicami, które opłacono (400 tysięcy złotych) ze środków ZKZL. Wskazano też na ogrzewanie w budynku, które zostało uruchomione dzięki uzyskaniu 2 mln złotych dotacji w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Zdaniem prezesa, biorąc pod uwagę fakt, że mieszkańcy wybrali projekt z myślą o Społecznym Miejscu Kultury, czyli Scenie Roboczej, a ostatecznie nie będą jego beneficjentami, Akademia Muzyczna powinna zwrócić 2 mln złotych.

Stowarzyszenie zauważa, że nagła „wyprowadzka” teatru oznacza przedsięwzięcie logistyczne wymagające także nakładu finansowego. Jednocześnie podkreśla zobowiązania, jakie ma wobec Miasta Poznania, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz odbiorców.

Artyści postanowili nie odwoływać planowanych obchodów jubileuszu 10-lecia istnienia, choć zmieni się forma świętowania.

Planowany urodzinowy festiwal się odbędzie – w jurcie, która stanie na placu przed budynkiem Olimpii. Odbędą się tam spektakle i inne wydarzenia. Osoby, które zakupiły bilety otrzymają zwrot kosztów – atrakcje w jurcie odbędą się bezpłatnie.

Stowarzyszenie zamierza walczyć o prawo do pozostania w budynku, zgodnie z umowami jakie posiada i w oparciu o ekspertyzy dotyczące stanu technicznego obiektu.