Poznaniak zatrzymany w sprawie oszustw metodą “na legendę”

Dwóch mężczyzn podejrzanych o oszustwa zostało zatrzymanych przez kryminalnych z Szamotuł. Podawali się oni za policję i prokuraturę wyłudzając w ten sposób pieniądze od seniorów. Może im grozić do 8 lat pozbawienia wolności.

 

Do pierwszego oszustwa doszło w sierpniu bieżącego roku w Szamotułach. Oszukana została 60-letnia mieszkanka gminy Obrzycko. Mężczyzna, podający się za policjanta, zadzwonił do niej z informacją że jej córka spowodowała wypadek drogowy i została zatrzymana przez funkcjonariuszy policji. Kobieta miała wpłacić brakujące 40 tysięcy złotych kaucji. Niczego nieświadoma, uzbierała całą kwotę pożyczając od swojej matki, a następnie zgodnie z instrukcjami oszusta przekazała pieniądze wyznaczonemu kurierowi.

Szamotulscy policjanci od razu zajęli się sprawą i po przeprowadzonej analizie zebranych materiałów wytypowali podejrzanego, którym okazał się 27-letni mieszkaniec Poznania. Policjantom udało się go zatrzymać wraz z wspólnikiem „na gorącym uczynku”, gdy oszuści byli w trakcie dokonywania kolejnego oszustwa. Tym razem podawali się za prokuraturę. Oszukana 75-letnia kobieta przekazała im 18 tysięcy złotych, aby jej syn uniknął aresztu. Uświadomiła sobie, że padła ofiarą oszustów, w momencie gdy w drzwiach jej domu pojawili się kryminalni z Szamotuł.

Funkcjonariuszom udało zatrzymać się mężczyzn oraz odzyskać skradzione 18 tysięcy. Ponadto przy 27-latku znaleziono środki odurzające.

Jak ustaliła policja mężczyzna nie działał tylko na terenie powiatu szamotulskiego. Jest podejrzany o udział w oszustwach w powiecie kolskim, województwie opolskim, kujawsko-pomorskim oraz lubuskim. Łącznie wyłudził ponad 228 tysięcy złotych.

Obaj mężczyźni zostali przesłuchani przez prokuratora, decyzją sądu trafili do aresztu. Za dokonane oszustwa grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności.