Zabytkowy wagon na linii turystycznej

MPK Poznań zaprezentowało historyczny wagon silnikowy Heidelberg z serii KSW, który w najbliższy weekend wyjedzie na poznańskie ulice. Wojenny wagon w ostatnich latach został odbudowany i będzie można się nim przejechać w ramach linii turystycznej.

 

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne zaprezentowało wyremontowany, historyczny wagon silnikowym Heidelberg z 1944 roku. Co ciekawe trafiły one do Wielkopolski przez przypadek. Wyprodukowała je niemiecka fabryka Fuchs i pierwotnie miały trafić do Wiednia, ale przeszkodziły temu działania wojenne.

„Jesteśmy w przeddzień wejścia w technologię wodorową, co uczyni nas liderem jeżeli chodzi o kwestię napędu wodorowego w Polsce. Niemniej nie zapominamy o zabytkowych pojazdach.” – powiedział Krzysztof Dostatni prezes zarządu MPK Poznań.

Historyczny wagon można dojrzeć na zdjęciach z Powstania Poznańskiego, był on wtedy barykadą dla walczących mieszkańców. Do lat 90. pełnił funkcję wagonu gospodarczego, a później został odstawiony do zajezdni i dlatego udało się zachować go w tak dobrym stanie. Nie należy zapominać, że historia miasta Poznania to historia komunikacji miejskiej – rozwój miasta następował wraz z rozwojem komunikacji.

„Jest to część historii naszego miasta. Na pewno warto ją zawsze pielęgnować i w oparciu o to budować przyszłość.” – powiedział zastępca Prezydenta Miasta Poznania Mariusz Wiśniewski.

Dodatkowo ma on nadzieję, że na wzór Centrum Szyfrów Enigmam, za klika lat na Madalińskiego powstanie Muzeum Poznańskiej Komunikacji.

Przejazd historycznym wagonem Heidelberg będzie możliwy już w najbliższą niedzielę, 25 września.