Każdy może zagrać na… fortepianie. Instrument stanął w centrum miasta

Na pl. Kolegiackim, na dziedzińcu miejskiego urzędu stanął ogólnodostępny i sprawny fortepian. Na instrumencie może zagrać każdy, także ci, którzy nigdy tego nie próbowali. Dodatkowo, już dziś planowany jest także występ pianisty z Teatru Muzycznego w Poznaniu.

 

Fortepian stanął na dziedzińcu przed budynkiem Urzędu Miasta wczoraj i będzie dostępny przez tydzień. To nagroda w konkursie „Wygraj fortepian zewnętrzny dla twojej gminy”. Lokalizację wskazało Miasto, a plac Kolegiacki wydaje się dobrym miejscem – zarówno pod względem dostępności jak i otoczenia, także pod względem wizualnym.

Mieszkańcy mogą spróbować swoich sił grając na instrumencie – zarówno ci, którzy grają od lat, jak i ci, którzy chcieliby dopiero spróbować i „przymierzyć się” do fortepianu.

Miłośnicy muzyki nie muszą się obawiać – fortepian jest odpowiednio zabezpieczony, dlatego niekorzystne warunki atmosferyczne nie są mu straszne. Instrument znajduje się w specjalnej obudowie, która chroni go przed uszkodzeniami mechanicznymi i deszczem.

Dodatkowo, już dziś o godzinie 11:00 odbędzie się występ pianisty Teatru Muzycznego w Poznaniu, Piotra Żukowskiego. Wykona on utwory ze spektaklu “Virtuoso” o Ignacym Janie Paderewskim: Paderewski Menuet G-dur op.14, Melodia Ges -dur op.16, Chopin Ballada g-moll op.23 i Nokturn Es-dur op.9. Koncert potrwa ok. 25 minut.

Organizatorem konkursu „Wygraj fortepian zewnętrzny dla twojej gminy” są firmy Cadenza – Fortepian zewnętrzny i FULCO System.