Stary Browar z myślą o ekologii i w walce z kryzysem energetycznym

Kryzys energetyczny dotyka nie tylko samorządy, ale również wielkie spółki takie jak Stary Browar. Magdalena Kowalak, prezes spółki zarządzającej Starym Browarem opowiedziała w programie „Hej Poznań” o dużej inwestycji galerii handlowej, która ma służyć oszczędności energii elektrycznej.

Stary Browar już od 10 lat samodzielnie kupuje energię elektryczną na giełdzie. Dzięki temu zarząd spółki na bieżąco obserwował sytuację na rynku i był świadomy, że ceny będą rosnąć. Aktualnie w budynkach Starego Browaru działa klimatyzacja i wentylacja z czasów kiedy Browar był budowany, dlatego nie jest to najnowsza i najbardziej optymalna technologia. Jak podkreśliła prezes Magdalena Kowalak, już 6 lat temu zaczęto myśleć nad rozwiązaniami ograniczającymi zużycie energii.

„Już 6 lat temu zaczęliśmy wdrażanie projektu, który nazwaliśmy Optymalizacja Funkcjonowania Technologii Budynku. W związku z tym, że nie mogliśmy się zamknąć i powiedzieć, że teraz przez 3 miesiące będziemy zmieniać technologię to dużą trudnością było to, że całe wdrożenie odbywało się na istniejącym i funkcjonującym budynku.” – wytłumaczyła Magdalena Kowalak.

W następstwie cały proces przebiegał dużo wolniej, ale dzięki temu nie ucierpieli na tym przedsiębiorcy. W programie „Hej Poznań” prezes Magdalena Kowalak wyjaśniła, że projekt został podzielony na wiele etapów, aktualnie kończy się etap zmiany technologii chłodzenia budynku na taki, który wykorzystuje free cooling. Jest to energooszczędna metoda chłodzenia przy pomocy zewnętrznego powietrza wykorzystując różnicę temperatur.

Piotr Szulc zapytał ile wyniosą oszczędności dzięki zastosowaniu tej metody.

„Pierwsze działania, które wdrożyliśmy to już było 50% tamtego zużycia prądu, a teraz kolejny etap to będzie kolejne 50% tego co zużywamy teraz. To jest kolosalna różnica” – powiedziała prezes spółki zarządzającej Starym Browarem

Drugi projekt, który wprowadzono aby zaoszczędzić energię elektryczną to wymiana oświetlenia na źródła światła LED. Nie jest to najprostsza technologia, ale bardzo przyjazna w kwestii optymalizacji i oszczędzania.

„Światło ledowe daje duże możliwości, ale jest trudniejsze dla takich przestrzeni jak Stary Browar. Przestrzeń Starego Browaru jest wyjątkowa, a światło również buduje atmosferę i podkreśla architekturę.” – tłumaczyła Magdalena Kowalak.

Aby zrealizować ten projekt w Starym Browarze wymieniono 13 tysięcy źródeł światła i szacuje się, że dzięki tej zmianie rachunki będą o 75% niższe. Rozpoczynając pracę nad całą optymalizacją, przeprowadzono analizy dotyczące tego jak budynek Starego Browaru zachowuje się przy poszczególnych porach roku. Dzięki temu można było wprowadzić wiele mniejszych rozwiązań, m.im. zmieniono pracę kurtyn powietrznych przy wyjściach z parkingów.

W programie „Hej Poznań” Magdalena Kowalak odniosła się również do przyszłych inwestycji, które planuje Stary Browar.

„Plan który sobie rozpisaliśmy to jest plan na lata, przy czym te najbardziej spektakularne zakresy już wdrożyliśmy.” – wyjaśniła

W planach jest również zmniejszenie użycia energii w nocy, jednak nie jest to takie proste, ponieważ to właśnie wtedy budynek jest sprzątany, trwają prace remontowe i naprawcze, a także trwają dostawy.

„Bardzo cieszymy się, że zabraliśmy się za to już parę lat temu bo gdyby nie to, teraz mielibyśmy stres dużo większy w kontekście tego co się dzieje na rynku.” – zakończyła Prezes Zarządzająca Starego Browaru.