Jak powstawał budynek na miarę wyróżnienia Pascal 2022?

Budynek nowej siedziby Wydziału Architektury i Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Poznańskiej został oddany do użytku w 2020 roku. Niedawno obiekt otrzymał prestiżową nagrodę Stowarzyszenia Polska Wentylacja „Pascal 2022”. O nowoczesnym projekcie i wyróżnieniu opowiedzieli profesor Edward Szczechowiak oraz doktor Sławomir Rosolski z Politechniki Poznańskiej.

 

Nowy budynek Wydziału Architektury i Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Poznańskiej został zaprojektowany przez profesora Politechniki Poznańskiej Sławomira Rosolskiego i wzniesiony na terenie Kampusu Warta. Zastosowano w nim najnowocześniejsze systemy HVAC, odzysk ciepła z powietrza wywiewanego, podwyższoną ochronę cieplną przegród zewnętrznych i wiele innych rozwiązań, które sprawiają, że jest to budynek niemal zero-energetyczny, innowacyjny i unikatowy na skalę międzynarodową. Ania Drzazga zapytała czy budynek będzie spełniał swoje funkcję zarówno zimą i latem.

„Izolacja termiczna obudowy jest bardzo dobra, także to powoduje że jest mocno złagodzone to oddziaływanie temperatury zewnętrznej, także przy temperaturach -20 te straty nie są duże i tak samo przy +35 te zyski nie są duże. Tym bardziej, że są zastosowane automatyczne układy żaluzji zewnętrznych.” – powiedział profesor Edward Szczechowiak.

Goście programu „Hej Poznań” zwrócili również uwagę na koszty całego przedsięwzięcia. Budowa nowego budynku Politechniki kosztowała łącznie 74 miliony złotych brutto. Według pomiarów przeprowadzonych w pierwszym roku użytkowania budynku, wyprodukował on więcej energii niż zużył. Są to bardzo dobre wyniki, a nadmiar wyprodukowanej energii wykorzystywany jest przez inne budynki Politechniki Poznańskiej.

Doktor Sławomir Rosolski opowiedział również czym się inspirował projektując Wydział Architektury. Bryła budynku jest bardzo klasyczna – nie należy zapominać że jest ona częścią kampusu, dlatego koncepcją musiał pasować do całości, tak aby nie powstał chaos architektoniczny.

„Szukając inspiracji przywołałem Akropol: proporcje, wyniesienie, schody. Można tutaj przywołać statystykę, jest 386 takich samych otworów okiennych, są 4 narożniki jest czysty układ i dziedziniec wewnętrzny. To co jest istotne to ukierunkowanie się na Wartę. Budynek nastawiony jest na synergię z Wartą.” – tłumaczył architekt Sławomir Rosolski

Wydział Architektury i Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Poznańskiej zdobył w tym roku nagrodę „Pascal 2022”. Na oficjalnej gali nagrodę odebrali profesor Edward Szczechowiak oraz doktor Sławomir Rosolski. Stowarzyszenie Polska Wentylacja zwraca uwagę na to, jak duże znaczenie ma jakość powietrza środowiska wewnętrznego oraz jaki ma to wpływ na codzienne funkcjonowanie. W programie „Hej Poznań” twórcy zwycięskiej realizacji zwracają uwagę, że konkurencja była ostra, a ich szczególną uwagę przykuł budynek Orientarium w Łodzi.

Więcej na temat rozwiązań zastosowanych w budynku, można dowiedzieć się słuchając całej rozmowy w programie „Hej Poznań”.