Jak unikać błędów podczas wystąpień publicznych? Poznańska ekspertka radzi

Wystąpienia publiczne dla wielu osób wiążą się z ogromnym strachem i stresem co może przyczynić się do popełniania błędów. Tatiana Sokołowska, ekspertka do spraw wystąpień publicznych w programie „Hej Poznań” opowiedziała jak unikać takich błędów.

 

Popełnianie błędów to naturalna rzecz, która można zdarzyć się każdemu. Tatiana Sokołowska zaznacza, że najczęstszym problemem jest po prostu niewystępowanie publiczne – nie jest to umiejętność, z którą się rodzimy dlatego wymaga ona dużo ćwiczeń.

„Każdy może być dobrym mówcą, niektórzy mogą być po prostu świetnymi mówcami dlatego, że mają predyspozycje, natomiast każdego można tego nauczyć.” – wyjaśnia ekspertka.

Wiele osób, które często występuje publiczne zwraca uwagę, że te pierwsze wystąpienia nie były do końca dopracowane. Podstawą jest zauważenie swoich błędów, przeanalizowanie i naprawienie ich.
Drugi najczęściej pojawiający się błąd, o którym w programie „Hej Poznań” opowiedziała Tatiana Sokołowska to brak ćwiczeń.

„Tylko my wiemy jaki był plan na wystąpienie i co mieliśmy powiedzieć, jakie elementy powinniśmy poruszyć – poźniej schodzimy ze sceny mówimy tego nie powiedziałem, to jeszcze miałem poruszyć.” – opowiada gość programu.

Ekspertka zwraca również uwagę na sytuacje, w której występujący zamiast zwracać się do publiki jak do przyjaciół zaczyna przemawiać używając innego języka niż na co dzień. Nie jest to dobra praktyka, ponieważ ludzie chcą słuchać osób naturalnych, spontanicznych, które mówią ciekawie. Przemawiający powinien traktować publikę jak partnerów.

Piotr Szulc zapytał ekspertkę w jaki sposób powinniśmy dostosować język do widowni.

„Jedna z podstawowych rad jakie udzielam to analiza publiczności do której mówimy. Jest to jeden z kluczy to sukcesu. Kiedy przygotowujemy się do wystąpienia czasami piszemy sobie to wystąpienie, a język pisany jest zupełnie inny niż mówiony.” – wyjaśnia.

Kolejny często popełniany błąd na który zwraca uwagę ekspertka to czytanie z kartki. Bardzo ważnym elementem dobrego wystąpienia jest kontakt wzrokowy z publicznością, a czytając z kartki publiczność może poczuć się nieważna.

„Każda osoba występująca na scenie musi być liderem, musi zapewnić publiczności poczucie że będzie dobrze i ciekawie.” – dodaje Tatiana Sokołowska.

Jakie jeszcze błędy można popełnić występując publicznie oraz jak ich uniknąć można dowiedzieć się oglądając cały wywiad.