Turbiny wiatrowe na dachu domu jednorodzinnego?

W związku z rosnącymi cenami energii elektrycznej, coraz więcej osób decyduje się na odnawialne źródła energii. W ten sposób są w stanie nie tylko zaoszczędzić, ale również proces wytwarzania energii nie przyczynia się do emisji szkodliwych dla środowiska substancji. Więcej na ten temat w programie „Hej Poznań” opowiedział Jakub Buszyński – ekspert od odnawialnych źródeł energii.

 

Odnawialne źródła energii to takie, które wykorzystują energię wody, wiatru, energię słoneczną, geotermalną oraz biomasę. W ostatnim czasie popularnym rozwiązaniem są panele fotowoltaiczne, jednak nie zawsze jest możliwość zamontowania tylu, aby były one jedynym źródłem energii. Na taki problem natknął się gość naszego programu – Jakub Buszyński, jednak znalazł na to rozwiązanie.

„Wymyśliłem rozwiązanie, które jest hybrydową formą energii odnawialnej czyli turbina wiatrowa i fotowoltaika. W taki sposób, aby na dachu można było zamontować turbiny wiatrowe, które pozwolą przyłączyć się do elektrycznej pompy ciepła i z tej energii ogrzać dom.” – powiedział gość programu „Hej Poznań”.

 

 

Przydomowa elektrownia wiatrowa produkuje energię na mniejszą skalę, ale wystarczającą na potrzeby pojedynczego gospodarstwa domowego. Jak zauważył gość naszego programu turbiny nie są wielkich rozmiarów, dlatego nie trzeba przejmować się licznymi przepisami dotyczącymi dużych wiatraków. Według obliczeń eksperta w ciągu roku jedna turbina wiatrowa wytwarza 1 kilowatogodzinę, a można ich mieć na dachu kilka.

Niestety wiele osób nie decyduje się na odnawialne źródła energii ze względu na cenę. Ekspert zwrócił uwagę, że początkowo trzeba być przygotowanym na dość spory wydatek, który po czasie się zwróci.

„Inwestycja zwróci się nam średnio po 7-8 latach jeżeli chodzi o fotowoltaikę i mówimy tylko o prądzie elektrycznym, a jeżeli chodzi o ogrzewanie to ten czas może zmniejszyć się nawet do 5 lat.” – tłumaczy Jakub Buszyński.

 

Z fotowoltaiki skorzystać mogą nie tylko klienci indywidualni, ale również mieszkańcy bloków wielorodzinnych. Nie jest to najprostsze rozwiązanie, ponieważ cała wspólnota mieszkaniowa musi wyrazić na nie zgodę. Mimo wszystko istnieją w Polsce osiedla, które są pasywne energetycznie.

Jakub Buszyński aktualnie pracuje nad start-up’em który będzie oferował usługi dotyczące wiatrowej energetyki odnawialnej. Praca i badania dotyczące stworzenia turbin wiatrowych są bardzo czasochłonne ponieważ trzeba wziąć pod uwagę wiele różnych aspektów, m.in. kształt turbin, ich wagę oraz efektywność. Pierwszych produktów można spodziewać się na początku przyszłego roku.

Podczas wywiadu ekspert odpowiedział także na pytania m.in. dotyczące hałasu, jaki wytwarzają turbiny.