ZKZL rozpoczyna coroczną akcję rozdawania czujników czadu

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych w Poznaniu rozpoczyna coroczną akcję przekazywania najemcom czujników czadu. Inicjatywa rozpoczyna się wraz z okresem jesienno-zimowym, a tym samym początkiem systemu grzewczego.

 

Czad, czyli tlenek węgla nazywany jest „cichym zabójcą” – nie ma zapachu, smaku ani barwy, nie „gryzie” w gardle, nie sprawia, że szczypią oczy przez co trudno zorientować się, że się ulatnia. Stanowi ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia. Co roku w wyniku zatrucia tlenkiem węgla umiera kilkadziesiąt osób. Czujniki czadu mogą dosłownie uratować życie uruchamiając sygnał, który informuje domowników o zagrożeniu.

Co roku ZKZL w ramach własnej akcji co roku na początku sezonu grzewczego rozpoczyna rozdawanie urządzeń swoim najemcom. Bezpłatne czujniki mogą odebrać najemcy mieszkań komunalnych ogrzewanych piecami węglowymi, a także tych wyposażonych w tzw. junkersy, czyli gazowe podgrzewacze wody.

Aby otrzymać urządzenie należy udać się do Biura Obsługi Klienta ZKZL przy ul. Matejki lub jednego z pięciu Punktów Obsługi Klienta w mieście. Podstawą jest potwierdzenie zamieszkiwania w danym lokalu.

Do urządzeń dołączona jest instrukcja montażu oraz wyjaśnienie działania. Lokatorzy otrzymują również ulotkę informacyjną z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa, w tym m.in. o konieczności wykonywania regularnych przeglądów instalacji, serwisowaniu kotłów gazowych czy zadbania o drożność przewodów wentylacyjnych.

Akcja skierowana jest do osób, które do tej pory z niej nie skorzystały.

Nawet niewielka ilość wdychanego czadu może doprowadzić do zatrucia organizmu. Skutkami są m.in. silny ból głowy, wymioty, zaśnięcie, zapadnięcie w śpiączkę, a nawet zgon.