Duże zainteresowanie miejskim programem szczepień przeciw grypie dla seniorów

Zakończono zapisy na bezpłatne szczepienia przeciw grypie dla poznańskich seniorów i seniorek. Czy ci, którym nie udało się zarejestrować będą mieli jeszcze szansę na skorzystanie z miejskiego programu?

 

Grypa jest ostrą zakaźną chorobą wirusową, która charakteryzuje się zakażeniem górnych dróg oddechowych. Najczęstszymi objawami są wysoka gorączka, dreszcze, bóle mięśni i głowy, uczucie osłabienia i rozbicia, a czasem także suchy kaszel, ból gardła i katar. Najbardziej niebezpieczne są jednak powikłania po chorobie, do których należą m.in. angina wywołana paciorkowcami, zapalenie ucha środkowego, a także zapalenia płuc, zapalenia opon mózgowych, mięśnia sercowego lub mózgu. W niektórych przypadkach konieczna jest hospitalizacja.

Choroba łatwo się przenosi drogą kropelkową, np. podczas kaszlu lub kichania.

Za najlepszy środek zapobiegawczy uznawane jeszcze szczepienie, które zmniejsza ryzyko zakażenia i ciężkiego przebiegu choroby.

Mimo, że Ministerstwo Zdrowia zaprzestało powszechnego finansowania szczepień przeciw grypie dla wszystkich, w Poznaniu działa miejski program, który obejmuje osoby w wieku 60-75 lat. W tegorocznej edycji zapisy ruszyły 6 września. Jak przekazał dziś Urząd Miasta, pula miejsc została już wyczerpana. Z bezpłatnych szczepień skorzysta 2430 osób, które przyjmą preparat do 1 października. Do wyboru mają jedną z pięciu przychodni na terenie miasta.

Miastu pozostało jeszcze 800 sztuk szczepionek do dyspozycji. Zostaną one przekazane do miejskich placówek pomocy społecznej. Jeśli część pensjonariuszy nie skorzysta z możliwości zaszczepienia, szczepionki trafią do puli ogólnej. Miasto ponownie ogłosi wówczas zapisy.

Z darmowych szczepień mogą skorzystać osoby od 60. roku życia do 75. Warunkiem jest rozliczanie podatków w Poznaniu. Osoby, które skończyły 75 lat, mogą skorzystać ze szczepień finansowanych z budżetu państwa (więcej informacji: www.gov.pl).