Rusza 40. edycja festiwalu Ale Kino!

Rozpoczyna się jeden z najstarszych festiwali filmowych dla dzieci i młodzieży w Europie. Tegoroczna edycja festiwalu Ale Kino jest 40. w historii. Przez najbliższy tydzień Poznań będzie stolicą filmów dla młodego widza. Po raz pierwszy od czasu pandemii wydarzenie odbywa się stacjonarnie, w salach kinowych.

 

Festiwal ma charakter międzynarodowy, co oznacza, że w programie znalazły się najlepsze produkcje z całego świata. Nie brakuje także pokazów premierowych, które jako pierwsi w Polsce zobaczą widzowie w Poznaniu – to m.in. doceniony na Sundance Film Festival „Summering” Jamesa Ponsoldta. W programie znalazła się też światowa premiera filmu “Eryk Kamienne Serce” docenionego w 2008 roku na Ale Kino! za film „Nasza klasa” reżysera Ilmara Raaga.

Tegoroczny motyw festiwalowy, czyli wizerunek pawia od Barrakuz, ma z jednej strony podkreślać charakter obecnej edycji wydarzenia, która jest pełna koloru i związana z naturą, a z drugiej ukazywać jej niezwykłość.

Organizatorzy chcą podkreślać jak istotne są dla nich kwestie środowiska, dlatego podczas festiwalu nie zabraknie inicjatyw, które są mu przyjazne. W ramach ruchu zero waste i w ramach akcji Ale Maskotka! uczestnicy będą mogli sami wykonać festiwalowy gadżet, czyli jubileuszowego pawia.

Z okazji 40-lecia istnienia Ale Kino! posadzonych będzie także 40 drzew na terenach poznańskich szkół i przedszkoli. To efekt dołączenia do Zielonego Wydarzenia organizowanego przez Fundację Aeris Futuro w ramach akcji 40 drzew na 40. edycję Ale Kino!

Stacjonarna forma festiwalu powraca po trzech latach przerwy. W tym roku wydarzenia znów odbywają się w salach kinowych – w salach Multikina, Sceny Wspólnej i Kina Pałacowego. Stacjonarna odsłona rozpoczyna się dzisiaj, 1 października i potrwa do 7 października. Z kolei na przełomie listopada i grudnia organizatorzy zaproszą na zdalną odsłonę wydarzenia. W formie online festiwal będzie odbywał się od 30 listopada do 4 grudnia.

Program dostępny jest online.