“Bardzo chcemy promować polskie kino” – trwa Festiwal “Ale Kino!”

Trwa 40. edycja festiwalu Ale Kino!, jest to jeden z najważniejszych festiwali filmowych dla dzieci i młodzieży w Europie. Co dla młodszych widzów przygotowali organizatorzy wydarzenia? W programie „Hej Poznań” opowiedział o tym Jerzy Moszkowicz – dyrektor artystyczny festiwalu.

Festiwal Ale Kino! to wyjątkowe wydarzenie dla dzieci i młodzieży, którzy będą mieli okazję obejrzeć mnóstwo ciekawych filmów wybranych specjalnie dla nich. Na ekranie zostaną zaprezentowane premierowo zarówno polskie, jaki i zagraniczne produkcje. Dyrektor artystyczny festiwalu – Jerzy Moszkowicz opowiedział o dwóch zagranicznych filmach, które w Poznaniu będę miały swoją prapremierę, będą to „Eryk Kamienne Serce” w reżyserii Ilmara Raaga oraz „Noor” Louka Hoogendijka.

„Większość z tych filmów ogląda się tutaj w jakimś sensie po raz pierwszy, to są filmy które nie były jeszcze w kinach poza jakimiś wyjątkami. Takim wyjątkiem są polskie filmy, bardzo chcemy promować polskie kino i ten rok jest rzeczywiście dobry dla tego kina.” – zapowiada w programie „Hej Poznań” dyrektor artystyczny Festiwalu.

 

 

Dziennikarze zapytali również o proces selekcji filmów, które można obejrzeć podczas trwania wydarzenia. Jerzy Moszkiewicz odpowiedział, że osoby odpowiedzialne za selekcje obejrzały około 3000 tysięcy filmów, z czego 107 produkcji zakwalifikowało się do Festiwalu.

„Ja, jako dyrektor artystyczny festiwalu, wchodzę do selekcji już po pewnym takim wstępnym etapie. Obejrzałem około 80 filmów pełnometrażowych i około 150 filmów krótkich.” – tłumaczy gość programu Jerzy Moszkiewicz.

Na festiwalu Ale Kino! pojawią się filmu poruszające najróżniejsze tematy, również te trudniejsze jak śmierć, żałoba czy smutek. Są to tematy, które od wielu lat pojawiają się w kinie, ale zmienia się sposób opowiadania o nich.

„Dzisiaj są nieco mniej tabu, takim tematem jest śmierć i konsekwencja czyli trauma, żałoba – to był kiedyś temat taboo w kinie dla dzieci, ale to był też temat taboo w ogóle w rodzinie.” – tłumaczy dyrektor artystyczny festiwalu.

Mimo tego będzie można obejrzeć wiele pozytywnych i lekkich filmów, które w tych ciężkich czasach będą odskocznią, chwilą oddechu i relaksu.

Festiwal Ale Kino! rozpoczął się 1 października i potrwa do 7 października. W późniejszym terminie, czyli od 30 listopada do 4 grudnia odbędzie się on w wersji online.

„To nie będzie ten sam festiwal, proszę nie zwlekać. Ten festiwal online będzie skromnym cieniem tego wielkiego festiwalu kina.” – zapowiada Jerzy Moszkiewicz.

Jakie filmy poleca dyrektor artystyczny festiwalu Ale Kino? Odpowiedź można znaleźć w wywiadzie w programie „Hej Poznań”.