Co robić w sobotę w Poznaniu?

Sobota w mieście z pewnością nie jest nudna. Oto kilka pomysłów na spędzenie jej w Poznaniu.

 

Warto dziś wybrać się na Ostrów Tumski, gdzie do 15:00 trwa Leśny Piknik Rodzinny. Można porozmawiać z leśnikami i lepiej poznać ich pracę. Przygotowano także warsztaty edukacyjne dla dzieci i dorosłych. Chętni będą mogli spróbować darów lasów, w tym różnych dań z dziczyzny. Do degustacji przygotowane zostaną m.in. burgery i gulasz z sarny. Przygotowano konkursy z nagrodami, a także gry i zabawy dla najmłodszych i nieco starszych. To okazja do zagrania m.in. w leśną jengę gigant, koło fortuny, grę „kontynenty” czy twistera. Dodatkowo, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych na swoim stoisku będzie miała także sadzonki drzew leśnych i krzewów (kalina koralowa, czereśnia ptasia, dzika grusza, jarząb pospolity, bez czarny, lipa drobnolistna, dąb szypułkowy). Więcej tutaj.

Miłośnicy gier i technologii z pewnością z chęcią wybiorą się na Poznań Game Arena. W siedmiu pawilonach na Międzynarodowych Targach Poznańskich czeka na nich wiele atrakcji, w tym premiery, klasyki i ciekawe nowinki. Można zagrać, spróbować swoich sił w turniejach czy porozmawiać z ekspertami i innymi graczami. Nie brakuje też cosplayowców i ciekawych spotkań i prelekcji. Więcej tutaj.

W Muzeum Narodowym trwa wystawa „Awangardzistka Maria Nicz-Borowiakowa” obejmująca około 150 dzieł. Na wystawie są zaprezentowane prace malarki z lat 30. oraz fotografie ze zbioru rodzinnego, które pokazują studenckie życie artystki oraz towarzyskie spotkania w jej domu. Więcej o wystawie tu.

Ciekawą wystawą jest także ta w Galerii Na Dziedzińcu, czyli „Plakat wisi”. Na wystawie można podziwiać plakaty z wielu różnych dziedzin, takich jak polityka, film, teatr czy muzyka. Pierwsze formy plakatu anonsowały rożne wydarzenia kulturalne, ale można wyróżnić również plakat propagandowy, który bardzo rozwinął się w czasach PRL-u. Wystawa dostępna jest na trzech piętrach galerii. Więcej tutaj.

Sezon 2022 na Kolejce Parkowej Maltanka już się zakończył, ale należący do MPK Poznań parowóz będzie można jeszcze zobaczyć na torach! W weekend (8 i 9 października) Borsig Bn2t po raz kolejny będzie reprezentować Poznań na Żnińskiej Kolei Wąskotorowej, podczas obchodów 50-lecia Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji. W sobotę, 8 października o godz. 14.00 rozpocznie się część oficjalna jubileuszu Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji połączona z koncertem zespołu Peron Wędrowny, a na 19.30 zaplanowano „Noc z parowozami – światło, muzyka, dym”. Więcej tutaj.

W weekend odbywają się także obchody 120-lecia Średzkiej Kolei Powiatowej. Na torach Średzkiej Kolei Powiatowej spotkać będzie można jednocześnie aż 4 parowozy – oprócz dwóch czynnych, miejscowych parowozów serii Px48, gościć będą także parowóz Las Ty 1884 z Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej w Majdanie k. Cisnej z 1956 r. oraz parowóz Px29-1704 z kolekcji Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie z 1929 r., znany m.in. z serialu „Alternatywy 4”, gdzie „zagrał rolę” improwizowanej osiedlowej kotłowni w odcinku „20-ty stopień zasilania”. Więcej tutaj

Trwa także 16. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego. W tym roku do konkursu przystąpiło 224 skrzypków z 34 państw. Przesłuchania, z uwagi na pandemię, odbywały się na podstawie przesłanych nagrań. Zdaniem Jury Preselekcyjnego, poziom tegorocznej edycji jest bardzo wysoki. Przesłuchania konkursowe odbędą się w dniach 8‒20 października Więcej tutaj.